İklimlendirme sistemlerinde otomatik kontrolün konfor şartlarının sağlanması ve enerji verimliliği üzerindeki etkisi
In The air conditioning systems the effect of the automatic control on energy efficiency and providing comfort
- Tez No: 123570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET DOĞAN, PROF. DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
IKLIMLENMRME SISTEMLERINBE OTOMATİK KONTROLÜN KONFOR ŞARTLARININ SAĞLANMASI VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (Doktora Tezi) Kemal ATİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2002 ÖZET Bu çalışmada, Mimlendirme sistemlerinde bilgisayarlı otomatik kontrolle elle kontrol edilen sistemin, enerji ekonomisi ve konfora sağlaması yönünden deneysel karşılaştırılması yapılmıştır. Kurulan sistemde ön ısıtma, soğutma, nemlendirme, son ısıtma, dış hava ve karışım havası fonksiyonları bulunmaktadır. Yapay sinir ağlan algoritmasını kullanan kontrol sisteminde veri olarak, iklimlendirilen mahallin kuru ve yaş termometre sıcaklıkları, üfleme havası sıcaklığı ve dış hava sıcaklıkları alınmıştır. Yapılan çalışmada kurulan sistem bu sisteme ait değerleri ekranda göstermekte ve kullanmak üzere hafızaya kaydetmektedir. Hafızaya kaydedilen bu veriler yardımıyla otomatik kontrolün ekonomikliği ve faydalan incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.11.01 İklimlendirme, otomatik kontrol, enerji tasarrufu 124 Doç. Dr. Hikmet DOĞAN
Özet (Çeviri)
IN THE AIR CONDITIONING SYSTEMS THE EFFECT OF THE AUTOMATIC CONTROL ON ENERGY EFFICIENCY AND PROVIDING COMFORT (Ph. D. Thesis) Kemal ATİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2002 ABSTRACT In this project, computer based automatic control in air conditioning system was compared experimentaly with classic manual control system, in terms of energy economics. The system developed has pro-heating, cooling, humidifying, final-heatmg, outer and by-pass air functions. The dry and wet temperature of the air conditioned area, the blow and outer air were used as data in this control system, which involves artificial neural network as algorithm. These data can be seen continiously on the screen and saved on to the memory to be used later on. The economy and advantages of automatic control was examined by using the saved data on to the memory. Scence code Key Words Page number Adviser 626.11.01 air conditioning system, automatic control 124 Ass. Prof. Dr. Hilanet DO?AN