Bazı diatome türlerinin fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerinin araştırılması
Study of physiological and biochemical characteristics of some diatome species
  1. Tez No: 123573
  2. Yazar: MUKADDES AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
BAZI DİATOME TÜRLERİNİN FİZYOLOJİK VE BİYOKİMYASAL ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Mukaddes AKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 2002 ÖZET Bu araştırmada, Nitzschia izolatlarının sentetik besiortamında üremeleri, biyomasları, klorofil-a miktarları, protein, yağ asiti içerikleri ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Uyuz Gölü'nden alınan farklı su örneklerinden Nitzschia cinsine ait beş adet izolat elde edilmiştir. Bunların ikisi Nitzschia palea, diğer üçü ise Nitzschia fonticola olarak tanımlanmıştır. Nitzschia izolatlarının durağan faza girene kadar her gün hücre sayımları yapılarak büyüme eğrileri belirlenmiştir. Durağan fazın başında en yüksek ortalama hücre sayısı 1261216±18318 h/ml ile Nitzschia fonticola M3'de, en düşük ortalama hücre sayısı ise 285388+26096 h/ml ile Nitzschia palea Mı izolatında tespit edilmiştir. Nitzschia izolatlarının hücre yaş ağırlıkları 0,255±09021-0,620±0,028 g/İt, kuru ağırlıkları 0,1 26±0, 021 -0,31 5±0, 007 g/İt arasında bulunmuştur. En düşük hücre yaş ve kuru ağırlık Nitzschia palea M1'de, en yüksek hücre yaş ve kuru ağırlık Nitzschia fonticola M3'te tespit edilmiştir. Nitzschia izolatlarının klorofil-a miktarları 188±11-324±10 mg/m3 arasında bulunmuştur. En düşük klorofil-a miktarları Nitzschia palea M1'de, en yüksek ise Nitzschia fonticola Ms'te tespit edilmiştir. Nitzschia palea M1 ve Nitzschia fonticola M3'ün protein miktarları Kjeldahl metodu ile tespit edilmiştir. Nitzschia palea M1'in protein miktarı %15,62, Nitzschia fonticola M3'ün ise %9,62 olarak bulunmuştur. Nitzschia palea M1'in yağ asidi analizine göre, %53 oranında hekzadekanoik asit metil ester, %33 oranında 1,2-benzenedikarboksilik asit dietil ester ve ölçülemeyenmiktarda oktadekanoik asit metil esterden oluşmaktadır. Nitzschia izolatlarının antimikrobiyal etkisi on farklı test bakterisi ve iki farklı test mikroalgi üzerinde denenmiştir. Nitzschia izolatları denenen tüm test mikroorganizmaları üzerinde herhangi bir antimikrobiyal etki göster memiştir. Bilim Kodu : 401 05 02 Anahtar Kelimeler : Mikroalg, kültür, diatome, Nitzschia, antimikrobiyal aktivite. Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kazım YILDIZ
Özet (Çeviri)
Ill STUDY OF PHYSIOLOGICAL AND BIOCHEMICAL CHARACTERISTICS OF SOME DIATOME SPECIES (Ph. D. Thesis) Mukaddes AKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT In this study, reproduction of Nitzschia isolates in synthetic nutritive environment, their biomasses, chlorophyll-a quantities, protein, oil acid and antimicrobial activities were examined. Five isolates belonging to Nitzschia genus were obtained from different water samples taken from Uyuz Lake. Two of them were identified as Nitzschia palea, the other three as Nitzschia fonticola. Cell counts of Nitzschia isolates were made every day and their growth curves were worked out until they entered into stationary phase. At the beginning of the stationary phase, the highest average number of cells were found in Nitzschia fonticola M3 as 1261216+18318, while the lowest average number of cells were found in Nitzschia palea Mi isolate as 285388+26096. Cell wet weights of Nitzschia isolates were found to be between 0.255±0.021-0.620±0.028 g/1000 ml, and their dry weights between 0.1 26±0.021 -0.31 5+0.007 g/1000 ml. The lowest cell wet and dry weights were found in Nitzschia palea M-i, the highest cell wet and dry weights in Nitzschia fonticola M3. Chlorophyll-a quantities of Nitzschia isolates were found to be between 188±11-324±10 mg/m3. The lowest chlorophyll-a quantities were found in Nitzschia palea Mi, the highest in Nitzschia fonticola M3. Protein quantities in Nitzschia palea Mi and Nitzschia fonticola M3 were determined with Kjeldahl method. Protein quantity was found to be 15.62% in Nitzschia palea M-i, 9.62% in Nitzschia fonticola M3. According to oil acid analysis of Nitzschia palea Mi, it consists of 53%IV hexadecanoic acid methyl ester, 33% 1,2-benzenedicarboxylic acid diethyl ester and an unmeasurable quantity of octadecanoic acid methyl ester. Antimicrobial activity of Nitzschia isolates were tested on ten different test bacteria and two different test microalgae. Nitzschia isolates did not show any antimicrobial activity on any of the test microorganisms tested. Science Code : 401 05 02 Key Words : Microalg, culture, diatome, Nitzschia, antimicrobial activity Page Number : 90 Adviser : Prof. Dr. Kazım YILDIZ 1WŞ