Motorlu taşıtlarda fren performans analizi ve geliştirilen test cihazında uygulanması
Brake performance analysis of motor vehicles and measurements on a developed test equipment
- Tez No: 123574
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
MOTORLU TAŞITLARDA FREN PERFORMANS ANALİZİ VE GELİŞTİRİLEN TEST CİHAZINDA UYGULAMASI (Doktora Tezi) Hüseyin BAYRAKÇEKEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Fren donanımı, taşıtların en önemli aktif güvenlik sistemidir. Frenleme performansı, fren sisteminin durumunu ortaya koyması bakımından oldukça önemlidir. Frenleme performansını, fren sistem elemanları ve tekerlek-yol şartları gibi faktörler doğrudan etkilemektedir. Yapılan çalışma ile fren performans analizi yapılarak, frenleme performansını etkileyen faktörler incelenmiştir. Frenleme kuvvetlerini ölçmek için, hidrolik olarak çalışan bir fren test cihazı elektro-mekanik hale dönüştürülerek, fren testlerinin diğer cihazlara göre daha hassas ve doğru bir şekilde yapılması, frenleme esnasındaki değişikliklerin hassas olarak görülebilmesi ve elde edilen verilerin bilgisayarda değerlendirilmesi imkanı elde edilmiştir. Geliştirilen cihaz, hem frenleme kuvvet dağılımlarını belirleme ve hem de analiz etme imkanı vermektedir. Frenlenmiş tekerlek davranışları ile ilgili olarak geliştirilen matematik modelle deneysel verilerin iyi bir uyum sağladığı görülmüştür. Yeni test düzeneği, taşıtın yol şartlarında frenleme ve durmasını simüle etme imkanını da vermektedir. Bilim Kodu : 626.10.01 Anahtar Kelimeler : Taşıt frenleme kuvveti, Fren analizi, Fren testi ve performansı Sayfa Adedi : 140 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
11 BRAKE PERFORMANCE ANALYSIS OF MOTOR VEHICLES AND MEASUREMENTS ON A DEVELOPED TEST EQUIPMENT (Ph.D. Thesis) Hüseyin BAYRAKÇEKEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT Brake systems are the most important safety systems for motor vehicles. The brake performance is the scale showing the brake system condition. The brake performance is affected directly by several factors such as system elements and tire-and-road conditions. In this study the factors affecting breaking afficiency have been investigated and brake forces exerted on the tires have been analyzed. In order to measure the break forces, a hydraulic type break tester have been modified to electro - mechanic test equipment. All measurements could be accomplished more preciselly by the developed break tester compared to other test equipments. Breaking data can continously be obtained by the data acquisition system and the collected data is used to asses the break system in the computer. The new equipment ensures both testing and analyzing break force distribution. A mathematical model of breaked wheel behaviour was developed and a very good agreement was obtained between the experiments and the model. The new test equipment also gives opportunity to simulate the breaking and stopping condition on the road. Science code : 626.10.01 Key Words : Vehicle Braking Force, Brake Analysis, Brake Test and Performance Page number : 140 Adviser : Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK