Türkiye'de özel sektör kuruluşlarının spor sponsorluğu uygulamalarına yaklaşımları
Approaching of sport sponsorship application of private sector in Turkey
- Tez No: 123583
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 13190
Özet
157 ÖZET Bu araştırmanın amacı; halkla ilişkiler, reklam ve pazarlama iletişiminde önemli işlevler üstlenen sponsorluğu; gelişimi amaçlan ve uygulamaları açısından ele alarak ülkemizde faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarının spor sponsorluğundan beklentilerini, karşılaştıkları sorunları belirleyerek çözüm önerileri üretmektedir. Bu amaçla; ilgili yerli ve yabancı literatür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın çalışma evrenim Türkiye'de faaliyet gösteren bazı özel sektör kuruluşları, örneklemini ise tesadüfi yöntemle belirlenmiş olan 112 adet orta ölçekli özel sektör kuruluşu oluşturmaktadır. Araştırmada; frekans, yüzde, ağırlıklı ortalama, ve 0,05 anlamlılık düzeyinde Ki-Kare (x ) testleri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS istatistik paket program kullanılmıştır. Sonuçta dünyada son 25 yıldır artan bir şekilde özel sektör kuruluşları tarafından uygulanan sponsorluğun ülkemizde son 10 yıldır uygulanmaya başlandığı, sponsorlukla ilgili yasal düzenlemelerin yetersiz olduğu, ekonomik istikrarsızlığın sponsorluk yatırımlarını olumsuz yönde etkilediği, aracı kurumların sayı ve nitelik olarak yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
158 ABSTRACT The aim of this research is to produce the solution recommendations determining the expertations of private sector institutions in our country and the problems they face from sport sponsorship. Taking into consideration with respect to the aims, practies, and developments of the sponsorship under taking important functions in the comminication of public relations advertising, and marketing. With this aimin, the nessacary information is mentioned about the research problem scanning the native and foreign literature on this subject. In addition, and questionnarie has been applied and a solution has been sought with the data obtained with the help of this questionnarie. The scope of this research study is made up of some private sector instutions in Turkey and of 112 middle-scale private sector institution the exemplification of which is determined randomly. In the research study, frequency, percentage mean scores, chi-square tests in the 0,05 significance level. SPSS stastistical package program has been used the data and to final the calculated mean. As a result of the research, it has been determined that to sponsorship which is applied by private sector institutions commonly for the last 25 years in the world, that legal regulations about the sponsorship are insufficient, that the economic instability has influenced the sport sponsorship inventment negatively and that intermediary institutions are insufficient with respect the quantity and quality.