Solid organ transplant alıcılarında pp65 antijenemi, kantitatif DNA hibridizasyon ve IgG avidite yöntemleri kullanılarak cytomegalovirus saptanması ve karşılaştırılması
Detection and comparison of cytomegalovirus in transplant recipients by using pp65 antigenemia, quantitative DNA hybridization and IgG avidity methods
- Tez No: 123584
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ TÜRET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 4115
Özet
Ill - ÖZET Cytomegalovirus (CMV), herpesvirus familyasının bir üyesi olan ve çok yaygın bulunan bir patojendir. CMV infeksiyonu, gelişmiş ülkelerde %50-60, az gelişmiş ülkelerde ise %90-100 sıklıkta görülmekte ve çeşitli nedenlerle immun sistemleri baskılanmış hastalar, yenidoğanlar ve yaşlı hastalarda morbidite ve mortalitenin başlıca sebeplerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Transplantasyon yapılmış hastalarda infeksiyon, mortalite ve allogreft kaybının en önemli nedeni olarak belirlenmiştir ve CMV infeksiyonu da solid organ transplantasyonlarından sonra görülen en sık infeksiyöz komplikasyondur. Transplantasyon yapılan hastalarda erken dönemde tanı koymak etkili bir antiviral tedavi için ilk adımdır. Bu amaçla günümüzde bir çok tanı yöntemi geliştirilmiştir. CMV'un laboratuvar tanısında virus DNA'sının ya da virus antijenemisinin gösterilmesi halen en güncel ve en yaygın tanı yöntemleridir. Çalışmamızda da lökositlerde bulunan viral DNA'yı tespit etmeye yönelik testlerden biri olan HCA ile antijenemiyi saptamaya yönelik bir test olan pp65 antijenenıi testi ve infeksiyonun reaktivasyon ve/veya reinfeksiyon olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla IgG avidite testi uygulanarak karşılaştırma yapılmıştır. Bu amaçla renal transplantasyon yapılan 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alman hastaların tümünde transplantasyon öncesi dönemde CMV IgG pozitif olarak saptanmıştır. IgM pozitifliği ise 9 hastada saptanmıştır. Çalışma grubunu oluşturan hastalarda %46.6 oranında CMV infeksiyonu ve %28.6 oranında- 112 - CMV hastalığı saptanmıştır. IgM ve IgG cevabının bir arada saptandığı hastalarda yüksek avidite değerleri elde edilmiş ve bu hastalarda reinfeksiyon geliştiği sonucuna varılmıştır. Antijenemi testi ve HCA'nin aktif CMV hastalığını saptamada %83 oranında uyumlu oldukları görülmüştür. CMV hastalığı saptanan hastalardaki sonuçların kalitatif olarak uyumlu olmaları yanında hastalık ve asemptomatik infeksiyonda saptanan DNA ve antijen pozitif hücre sayıları arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Sonuç olarak; her iki test de CMV hastalığım saptamada yüksek oranda uyumlu bulunmuş olup testlerin teknik özellikleri ve örneklerin saklanma şartlan nedeniyle, laboratuvarın hasta yükü, testlerin maliyetleri de gözönünde bulundurularak tam yönteminin seçimi yapılabilir.
Özet (Çeviri)
113 SUMMARY Cytomegalovirus is a member of herpesvirus family and distributed worldwide. CMV infection has an incidence of 50-60% and 90-100 % in developed and underdeveloped countries respectively and appears as a leading cause of morbidity and mortality among newborns, older patients and immuncompromised individuals and the most common cause of infection, mortality and allograft rejection in transplant patients. It is also the most common infectious complication that is seen after solid organ transplantation. Diagnosing early CMV infection is the first step for an efficient antiviral therapy. Diagnostic techniques for CMV detection have greatly improved during the recent years. To detecting viral DNA or viral antigenemia are actual and most commonly used methods. In this study, we compared the pp65 antigenemia that is a useful method for antigenemia and HC assay that can detect cytomegalovirus (CMV) DNA levels in renal transplant recipients. The results of both tests also were interpreted with the results of IgG avidity test that can distinguish reactivation and reinfection of CMV. 30 renal transplant recipients and 30 healthy controls included to the study. Serological investigation of the renal transplant recipients in pretransplantation period showed that all of them had CMV IgG positivity and nine of them had CMV IgM positivity. We observed CMV infection in 46,6 % and CMV disease in 28,6 % of renal transplant recipients. Patients who had positivity of CMV IgG and IgM also had high avidity titers and we concluded-114- that CMV reactivation had occurred in this patients. Qualitative results of both test were compatible in patients who had CMV disease. There were a statistical difference in the levels of CMV DNA in patients who had CMV disease or CMV asymptomatic infection. This difference also were observed in the levels of pp65 antigenemia. The qualitative results of both tests showed an overall concordance of 83 % to detect active CMV disease. We conclude that both assays have high sensitivity and efficacy in the diagnosis of CMV infection and disease in renal transplant recipients. HCA would be appropriate for centers that handle a large number of samples, the pp65 antigenemia test may be more suitable for small sample numbers or when results are needed urgently.