Antidiyabetik kullanan şeker hastalarının serbest eczacılık yönünden değerlendirilmesi
The viewpoint of pharmacist for diabetic patients taking antidiabetical medicine
- Tez No: 123587
- Danışmanlar: PROF.DR. BOLKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
174 VI. ÖZET Diyabet bilinci, bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmaktan ve diyabeti kontrol altına almaya yönelik basit uygulamalardan oluşur. Diyabet hakkında bilinmesi gerekenlerin başında kuşkusuz diyabetin neden kaynaklandığı gelir. Diyabet kontrolü bir ekip çalışmasıdır. Ancak diyabetin vereceği zararların önlenmesinde en önemli görev diyabetlinin kendisine düşmektedir. Diyabetin kontrol edilebileceğine inanıp, hekimlerin önerilerini düzenli olarak yerine getiren her diyabetti, içinde bulunduğu durumu hissetmeden yaşamını sürdürmeye adaydır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre antidiyabetik ilaç kullanan hastaların, açtık kan şekeri değerlerinden, hastalığın kontrol altında alınmadığı görülmektedir. Sadece Oral Antidiyabetik ilaç kullanan grupta değerler alt sınırlara çekilmekle birlikte, beklenen sonuca ulaşılamamıştır. Diğer taraftan, Insulin kullanan ve Oral Antidiyabetik + İnsülin kullanan diğer iki grubun açlık kari şekeri değerleri de 5 veya 6 aylık ilaç kullanımını takiben oldukça yüksek değerlerdedir. Uygulanan anket sonucunda elde edilen bulgulara göre hastaların açlık kan şekeri düzeylerini 3-6 aylık sıklıkta (%89.3) ölçtürdükleri, kan şekerini yükselten durumlar ile ilgili düşünceleri arasında dengesiz beslenme
Özet (Çeviri)
176 VII. SUMMARY The consciousness of Diabetus mellitus are consist of simple applications which control diabetes and obtain information about disease. Certainly the most important knowledge is reason of the diabetes. Although diabetes team work, the most Important mission concern to the patient. AH the diabetes patients are candidates -to continue with their comfortable life who believe to control diabetes and respect to the doctors. This investigation shows that diabetes could not controlled at the patients who examined with antidiabetioal medicines according to the starvation blood sugar values. Only the group of the patient who took oral antidiabetical medicines could reduced values to the bottom limit, but that values were not expected level. On the other hand, investigation values indicated that starvation blood sugar values are extremely high in 5 or 6 months after the term of medicine application time at the twe group patients who took insutine and OTal antidiabetical + insuiine. According to the questionnaire results, the patients were checked their starvation blood sugar values with 3-6 months frequency