Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı'nda görev yapan yöneticilerin yazılı spor basını hakkındaki görüşleri
A research on the opinions of the administrators who are on duty in the General Directorate of Youth and Sports, about the written sports media
  1. Tez No: 123588
  2. Yazar: NURİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
61 ÖZET Bu araştırmanın amacı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında görev yapan yöneticilerin yazılı spor basını hakkındaki görüşlerini belirlemektedir. Çalışmaya Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Yöneticileri katıldı.Yöneticilere yazılı spor basını hakkındaki görüşlerini belirtebilecekleri bir anket uygulandı. Araştırmalar incelendiğinde şu bulgular tespit edilmiştir. Yöneticilerin eğitim ve spora ilgi düzeyleri ciddi anlamda sevindiricidir. Ama bu sevinci yazılı spor basınına olan ilgi ve inanmışlıkları ağsından belirtmek ise pek iç açıcı değildir. Yöneticiler gerek günlük gazetelerin ve gerekse spor gazetelerinin spor haberlerini ve yazılarını genel olarak inandırıcı bulmamaktadırlar. Şöyle ki; spora ayırdıktan yeri, spor haberlerini, haberlerin yeterliliğini, görevlerine katkısını özellikle de taşkınlık ve şiddet olaylarını engellemedeki rollerini yeterli bulmamaktalar. Yöneticiler yazılı basının sporun yaygınlaşmasında etkili yayınlar yaptığına, toplumu spor yapmaya teşvikine ve haber işlevlerine orta ve az düzeyde inanmaktalar. Yansızlık, doğruluk, dürüstlük ve mahremiyet kavramına yine inanmamaktalar diyebiliriz. Sporu yazılı spor basınının sadece futbol olarak gördüğünü özellikle anket dışında belirtmek istedikleri bölümde sıkça vurgulamaktalar. Dil ve sayfa tekniği diğer sorulara göre biraz daha kabul görmüş diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY The aim of this research is to determine the views of the executives on duty in the General Directorate of Youth and Sports about Written Sports Media. The executives of The General Directorate of Youth and Sports have been the Participonts of this research. A questionnaire in which the participonts could give their ideas about the written sports media has been given. When the results were examined the following findings were received. Rt is nice to see the high level of interest of the executives regarding sports and education. But, we could not receive the same level of interest in point of their belief on written spoils media. Thaf s to say that the space allocated for sports news in the papers, the quality and the efficiency of the news, the contribution of the news into the executives' jobs and especially the roles of the newspapers in preverting violence have not been found sufficient by the exercutives. The executives believe in the minor and redium level for the function of the news and the idea that the written media doesnt make efficient publications for spreading of sports and encouraging the public to do sports. The Concepts of Honesty, importiality and privacy have not been still believed by the executives. They often stress in the“Remarks”part of the question naire that the written sports media percieves sports only as football. The language used in the papers and the order of tue pages have been found more acceptable than other question types. As a result, when considered that all of The Executives on duty in The General Directorate of Youth and Sport were active sports man in their past, it is not expected of them to give other forms of answers than they did in the questionnaire and have different points of views about our written sports media other than they indicated.