Diş çekimi sonrası uygulanan ogmantasyon metodlarının değerlendirilmesi
Evaluation of immediate augmentation methods after tooth extraction
- Tez No: 123586
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
77- OZET Periodontitis, endodontik kayıp, kök fraktürleri, uzun süreli periapikal enfeksiyonlar ve kırılmış kökler sebebiyle gelişen ilerlemiş alveolar kemik kaybı ve takibinde diş çekimi alveolar kretin belirgin yıkımıyla sonuçlanır. Diş çekimi sonrası yara iyileşmesinde gelişen biyolojik mekanizmalar sınırlı derecelerde tanımlanmıştır. Bu durum konağın pratetik, estetik ve fonksiyonel problemleriyle sonuçlanan ilerleyici ve geri dönüşümsüz bira olay olarak ilerler. Deforme parsiyel dişsiz kretleri tekrar şekillendirmek için periodontal plastik cerrrahi prosedürler, geliştirilmiştir. Kalan kretteki yumuşak dokuların rekonstrüksiyonu ve/veya başarılı restorasyonlar yapmak için gerekli kemik volümünü ogmente etmek için YKR ve yumuşak doku genişletilmesi prensipleriyle ilişkili teknikler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı önkeser dişlerin taze çekim bölgelerinde Grafton® DBM ve koronale pozisyone flep kombinasyonu metodunu, sadece subgingival küretaj tekniğiyle klinik ve radyografik olarak karşılaştırmaktır. Bu amaçla 1 1 klinik olarak sağlıklı birey proje için gönüllü olmuştur. Her hastanın diş çekimi endikasyonu olan en az iki periodontal olarak ümitsiz dişi vardır. Toplam 22 çekilen diş bölgesi rastgele Grafton® DBM+koronale pozisyone flep veya sadece subgingival küretaj tekniğiyle tedavi edimiştir. Cerrahiden önce ve 6 ay sonrasında tüm klinik ve radyografik ölçümler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre tüm gruplarda istatistiksel olarak belirgin cep derinliği ve mobilite azalması görüldü. Fakat klinik ataşman kazancı ve keratinize dişeti genişliğinde istatistiksel olarak belirgin fark görülmedi. Gruplar arasında, istatistiksel olarak belirgin kemik dolumu kazancı mevcuttur.-78 Sonuçta, taze çekim bölgelerinde, lokalize kret defektlerinin Grafton® DBM ile tedavisi sadece gingival indeks, gingival marjin lokalizasyonu ve mobilite ölçümlerinde değil, aynı zamanda, 6 ayda kemik dolumu skorlarında da istatistiksel olarak belirgin bir kazanç oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
79- SUMMARY Advanced alveolar bone loss because of periodontitis, endodontic failure, root fractures, with subsequent tooth extraction can result in significant destruction of the alveolar ridge. The biological mechanisms involved in wound healing following tooth extraction have been described to a limited degree. The condition appears to be progressive and irreversible, resulting in a host of prosthodonting, aesthetic and functional problems. Periodontal plastic surgery procedures are designed to reconstruct deformed partially edentulous residual ridges. Techniques incorporating the principles of guided bone regeneration and soft-tissue expansion have been developed recently to aid in the reconstruction of osseous tissues of the residual ride and/or to augment the volume of bone necessary to permit successful restorations. The aim of this study is to compare the Grafton® DBM combined coronally positioned flap technique versus subgingivally curettage technique alone, clinically and radiographically in fresh-extraction sockets of incisive teeth. For this purpose 11 clinically healthy individuals volunteered for this project. Each patient had a minimum of 2 periodontals hopeless teeth which were scheduled for extraction. Totally 22 extracted teeth socket were randomly treated with Grafton® DBM + coronally positioned flap or only subgingivally curettage technique. Prior to surgery and 6 months later all clinical and radiographic assessments were made. The present trial demonstrated that both groups showed statically signifi cant pocket depth and mobility reduction. However no statically significant difference was80- observed on clinical attachment gain, keratinized gingival width. Between groups, radio graphically; statically significant bone volume gain was present. It may be concluded that, in fresh extraction sockets, the treatment of localized ridge defects with Grafton® DBM may lead not only statically significant improvement on gingival index, gingival margin localizations and mobility scores, but also statically significant gain in bone volume at six month assessments.