Türkiye'de üretilen konsantre hemodiyaliz çözeltilerinde ve bunların seyreltilmesinde kullanılan suların aluminyum içerikleri üzerine çalışmalar
The investigation of the content for the aluminium in waters at concentrated haemodialysis solutions preparation and dilution water manufactured in Turkey
  1. Tez No: 123597
  2. Yazar: ELİF CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANSER DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 8103
Özet
92 7. ÖZET Bu çalışmada; derişik hemodiyaliz çözeltilerinde ve hemodiyaliz merkezlerinde derişik hemodiyaliz çözeltilerinin seyreltilmesinde kullanılan R.O. sularda, alüminyum içeriği; atomik absorbsiyon, spektrofluorimetrik ve kolorimetrik yöntemlerle çalışılmıştır. 11 değişik hemodiyaliz merkezinde üretilen ve derişik hemodiyaliz çözeltisinin seyreltilmesinde kullanılan R.O. sularda; alüminyum bakımından spektrofluorimetrik yöntem sonuçlarında 1, 2 ve 4 numaralı numuneler limit dışı iken AAS yöntem sonuçlarında ise 1, 2 ve 3 numaralı numuneler limit dışındadır. AAS yöntemi ile yapılan analizde 3 numaralı su örneği limit sınır değeri olan 10 ppb' nin üzerinde çıkarken spektrofluorimetrik yöntem ile yapılan analizde limit sınır değerin altında çıkmıştır. Spektrofluorimetrik yöntemi ile yapılan analizde ise 4 numaralı su örneği limit sınır değeri olan 10 ppb' nin üzerinde çıkarken AAS yöntem ile yapılan analizde limit sınır değerin altında çıkmıştır. Derişik hemodiyaliz çözeltisi üretilen farklı firmalardan 13 ayrı örnek (6 asit + 6 baz + 1 asetat), alüminyum içeriği açısından test edildiğinde spektrofluorimetrik yöntemle yapılan analizler sonucunda 1 derişik hemodiyaliz çözeltisi örneği, sınır değer olan 100 ppb'yi aşmıştır. Bu örnekte Al içeriği 264.60 ppb bulunmuştur. Bu da çok yüksek bir değerdir. Derişik hemodiyaliz çözeltilerinin alüminyum miktar tayininde, numunenin doğrudan AAS ile analiz edilmesi uygun bulunmamıştır. Çünkü ortamın çok fazla tuzlu olması, alüminyumun absorbans değerini maskelemektedir. Bu nedenle kloroformlu ortamda AI-8-Hikroksikinolin (8-HK) kompleksi yapılarak alüminyumu tuzlu ortamdan ayırmak mümkün olmuştur. Ancak, organik fazda ASS'de yapılan analizler sonuç vermemiştir. Bu sebepten dolayı AI-8-Hidroksi Kinolin kompleksi derişik nitrik asitle muamele edilip alüminyumun sulu faza alınması sağlanmıştır. Fakat, nitrik asit şişesinden çok fazla miktarda alüminyumun ekstrakte olması nedeniyle analiz sonuçları uygun bulunmamıştır. R.O.sularda alüminyum miktarının tesbitinde kullanılan kolorimetrik Hanna test yöntemi (kit) alüminyum içeriğini tesbit edebilecek yeterli hassasiyette olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
93 8. SUMMARY The aluminium contents of haemodialysis solution and purified dilution water produced in haemodialysis center were tested by atomic absorption (AAS), spectrofluorimetric (SF) and colorimetric methods in this study. The aluminium contents of purified dilution water produced in 11 haemodialysis centers were tested by spectrofluorimetric and atomic absorption methods. The limit of purified dilution water is 10 ppb. Aluminium contents of sample 1,2 and 4 were out of limit that were tested by spectofluorimetric method. Aluminium contents of sample 1,2 and 3 were out of limit that were tested by AAS. The sample 4 was in the limit at AAS but it wasn't in the limit at spectrofluorimetric method. The sample 3 was in the limit at spectrofluorimetric method but it wasn' t in the limit at AAS. Aluminium contents of 13 haemodialysis solution' s samples that were taken six different haemodialysis solution manufacturers were tested by spectrofluorimetric method. The limit of haemodialysis solution was 100 ppb. Only one sample was out of limit. Aluminium contents of this product was 264.60 ppb. AAS method was found not to be suitable for the direct assaying of aluminium content of concentrated haemodialysis solution, because of the masking of the large concentration of salt. For this reason, aluminium was complexed with 8- hydroxyquinoline (8-HK) in chloroform phase and separated from the salts. But result of AAS analysis was not satisfactory in this case after reaction of Aluminium (III) - 8 - Hydroxyquinoline with concentrated nitric acid to take it to the water phase. Analysis results were not satisfactory because of the high Al content of nitric acid. Glass bottle contains Al as alumina which was extractable by nitric acid in the bottle. SF method was satisfactory used for the determination of aluminium in concentrated haemodialysis solution. A commercial colorimetric test kit for assaying of aluminium in water was not sensitive to detect limit of aluminium in water.