Türkiye'de yetişen Genista L. türlerinin genistein yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Genista L. species growing in Turkey from the point of view of genistein
  1. Tez No: 123598
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KIVILCIM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de yetişen Genista türlerinde LC-MS yöntemi ile genistein miktar tayini yapılmıştır. Çalışmada C18 phenomenex kolon ve akış hızı 0,5 ml/dk'ya ayarlanmış metanol:su (60:40) çözücü sistemi kullanılmıştır. Hem serbest (% 0.274) hem de serbest ve heterozit halinde total (% 1.046) genistein miktarı en yüksek olan tür G. tinctoria dır. G. libanotica'da ise eser miktardadır. Diğer Genista türlerinin topraküstü kısımlarında ise serbest genistein miktarının % 0.005-0.132 arasında, serbest ve heterozit halindeki genisteinin toplam miktarının ise % 0.008-0.175 arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Genista species growing in Turkey were analysed for their total and free genistein content by using LC-MS method. LC-MS analysis was carried out on a Cis phenomenex column. The solvent system was methanol:water (60:40) with a 0.5 ml/mn flow rate. The highest amount of total and free genistein was found in Genista tinctoria as % 1.046 and % 0.274 respectively and trace amount in G. libanotica. Total and free genistein content of the aerial parts of other Genista species were found to be % 0.008-0.175 and % 0.005-0.132 respectively.