Kayseri İli Karaözü Kasabası Sağlık Ocağı bölgesinde 30 yaş ve üzeri incelenenlerde hipertansiyon sıklığı ve risk faktörleri
The density and the risk factors of hypertension among the examined people, over 30, living in the area of the rural Health Centre in Karaözü Town in Kayseri
- Tez No: 123600
- Danışmanlar: DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
61- BÖLÜMVII ÖZET Kalp hastalığı, içinde bulunduğumuz yüzyılın ikinci yarısından itibaren, hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde, en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden birisi olmuştur. Hipertansiyon, kalp hastalıkları içinde, toplumu en çok etkileyen ve en sık görülen hastalıklardan birisidir. Toplumda hipertansiyon prevalansı genel olarak %15-30 arasında değişmektedir. Çok daha yüksek (%40) veya çok daha düşük (%7) olan toplumlarda vardır. Halen dünyada 600 milyon, ülkemizde de 5 milyon erkek ve 6 milyon kadın olmak üzere, 1 1 milyon hipertansiyon hastası vardır. Bu nedenle hipertansiyon büyük bir halk sağlığı problemidir. Bu çalışmanın amacı Kayseri İli Karaözü Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 30 yaş ve üzeri bireylerde, hipertansiyon sıklığını saptamak, olası risk faktörlerini belirlemektir. Çalışma tanımlayıcı bir çalışmadır. 30 yaş ve üzeri 333 kişi incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Karaözü Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 30 yaş ve üzeri bireylerde, hipertansiyon sıklığı %48.0 olarak hesaplanmıştır. Kadınlar ve erkekler arasında, yaş, eğitim, meslek gibi bazı sosyodemografik özellikler yönünden fark bulunamamıştır. Sigarayı ara-sıra içenlerde ve alkolü kullanırdım bıraktım diyenlerde ayrıca kahve içme alışkanlığı hiç/çok nadir olanlarda hipertansiyon görülme sıklığı anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, pek çok araştırma göstermektedir ki; hipertansiyon; kahve içme alışkanlığı, alkol ve sigara kullanımı gibi,“değiştirilebilir”risk faktörleriyle yalan ilişkili bir hastalıktır. Artık toplum tarafından da kavranmakta olup erken tanı ve tedavi ile kontrol altına alınmasının gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-62. BÖLÜM VIII ABSTRACT Heart trouble has been the most significiant reasons for morbidity and mortality since the second half of this century. Hypertansion which higly affects the society is one of the most common heart troubles. The prevalence of hypertansion in our society is approximetely between 15-30%. In some societies it is much higher (40%) or much lower (7%). There are 600 million hypertansion patients in the world and there are 1 1 million hypertansion patients 5 million of which are men in our country. That's why hypertansion it's a big problem for the public health. The aim of this Project is to determine the density of hypertansion among the people 30 or over in Karaözü, KAYSERİ and the proboble risk factors. 333 people have been examined. According to the results of the study; the density of hypertansion among the people 30 or over in Karaözü has been calculated as 48%. There are no difference between men and women in terms of age, occupation or aducation. It has been found out that the density of hypertansion is remarkably low among those who hardly ever smoke, drink alcohol drinks or coffee. As a result; many researches have shown that hypertansion is closely related with drinking coffee or alcohol drinks and smoking. Hypertansion has been known by the society nowadays and it is essential to take it under control by diagnosing and treating the disease early.