Farklı yaştaki etçi damızlık yumurtalarının kuluçka sonuçlarının tahmininde taze yumurta muayene yönteminden yararlanma olanakları
Fresh egg examinations of broiler breeders in different age groups for estimination of hatching results
- Tez No: 123714
- Danışmanlar: PROF.DR. F. TAHİR AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1080
Özet
ÖZET Farklı Yaştaki Etçi Damızlık Yumurtalarının Kuluçka Sonuçlarının Tahmininde Taze Yumurta Muayene Yönteminden Yararlanma Olanakları Bu araştırmada, ticari kuluçka uygulamalarında üretim sonuçlarının önceden tahmin edilmesinde ve kuluçka sonuçlarını etkileyen sorunlar ve nedenleri hakkında erken ipuçları sağlanmasında taze yumurta muayenesinin uygulanabilirliği ile ilgili görüş oluşturmak amaçlanmıştır. Araştırma Mayıs ve Ekim aylan arasında 28 haftalık bir sürede üç farklı kümesde barındırılan sürülerden toplanan ve dış kusurları nedeniyle üretim dışı bırakılmış 2544 adet yumurta ile yapılmıştır. Bu yumurtalar, elde edildikleri anaçların yaşları dikkate alınarak 20-29 haftalık (linçi grup), 30-39 haftalık (2nci grup), 40-49 haftalık (3üncü grup) ve 50 haftadan büyük (4üncü grup) olmak üzere dört grupta incelenmiştir. Bu gruplardan örnek alma sayılan sırası ile 5, 5, 7 ve 10'dur. Alınan yumurtalar önce dış özellikleri, daha sonra iç özellikleri yönüyle incelenmiştir. Üretim dışı bırakılmış yumurtalar içinde kırık oranlan 1, 2, 3 ve 4üncü gruplarda sırası ile %22.8,% 27.3, % 12.1 ve %16.0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fresh Egg Examinations of Broiler Breeders in Different Age Groups for Estimation of Hatching Results This study was held to investigate the possibilities of predicting hatchery results and breeder management failures by means of fresh examination of the culled eggs in the hatchery. Culled hatching eggs totally 2544 had been collected for 28 weeks of time from May to October from the broiler breeders housed in three different farms. Eggs had been sorted out in four groups in respect to the age of the breeders as 20-29, 30- 39, 40-49 and 50-over 50 weeks of ages as the groups 1, 2, 3 and 4, respectively. Number of samples taken from the age groups were 5, 5, 7, 10, respectively. External and internal examinations of the eggs had been made. For the groups of 1, 2, 3, and 4, percentages of broken shell eggs were 22.8, 27.3, 12.1 and 16.0 (P< 0.01), cracked shell eggs were 3.4, 5.2, 1.4 and 2.4. There was not any egg with thin shell in the group 1 but 0.2, 1.0 ve 2.4 were percentages in the following groups respectively.