Gözenekli yüzeyler üzerindeki parmakizlerinin görünür hale getirlmesi
Visualization of fingerprints on porous surfaces
- Tez No: 123736
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHAN SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik İncelemeler ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
126 8. ÖZET Gözenekli Yüzeyler Üzerindeki Parmakizlerinin Görünür Hale Getirilmesi Bu çalışmada, değişik yüzeyler üzerinde bulunan görünmez parmakizlerinin farklı yöntemler kullanılarak etkin bir şekilde geliştirilmeleri amaçlanmıştır. Bu amaçla beyaz kağıt, samanlı teksir kağıdı, değerli kuşe kağıdı, sarı zarf, mukavva, işlenmiş tahta ve ham tahta yüzeyleri üzerine 15 bireyden alınarak yaklaşık bir hafta bekletilen toplam 525 adet görünmez parmakizinin geliştirilmeleri amacıyla; tozlama, fiziksel geliştirici, DFO, iyot buharı ve ninhydrin teknikleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar yöntem bazında değerlendirildiğinde; tozlama yönteminin, uygulama kolaylığı ve iz geliştirme hızı açısından etkin bir yöntem olduğu ve özellikle beyaz kağıt, işlenmiş tahta ve değerli kuşe kağıdı, DFO bileşiğinin beyaz kağıt ve değerli kuşe kağıt, iyot buharının değerli kuşe kağıt ve beyaz kağıt, ninhydrin yönteminin değerli kuşe kağıt ve beyaz kağıt yüzeyleri üzerinde başarılı bir şekilde uygulanabileceği, fiziksel geliştiricinin ise tek başına gözenekli yüzeylere uygulanmasının, özellikle kağıt türü yüzeyler üzerinde deformasyon oluşturduğu ve yüzeyler üzerindeki hiçbir izin gelişimine imkan sağlamadığı gözlenmiştir. Sonuçlar yüzeyler bazında değerlendirildiğinde ise beyaz kağıt yüzeyinde DFO ve ninhydrin, değerli kuşe kağıdı yüzeyinde iyot ve DFO, işlenmiş tahta yüzeyinde tozlama ve DFO, samanlı teksir kağıdı yüzeyinde ninhydrin ve DFO, sarı zarf yüzeyinde DFO ve tozlama, mukavva yüzeylerde ise DFO ve ninhydrin yöntemlerinin öncelikle tercih edilecek yöntemler olduğu saptanmıştır. Ancak ham tahta yüzeylerinde ise çalışılan yöntemlerden hiçbirisinden tatmin edici bir sonuç alınamamıştır. Anahtar Sözcükler : Olay yeri parmakizi, gözenekli yüzey, parmakizi geliştirme teknikleri, kimyasal işlem
Özet (Çeviri)
127 9. SUMMARY Visualization of Fingerprints on Porous Surfaces In this study, we intended to devolop the latent fingerprints situated on the different types of surfaces effectively by making use of different methods. With the aim of enhancing 525 latent prints on white paper, 2nd class paper, heavy glazed paper, yellow envelope, cardboard treated and untreated wood surfaces placed by 15 persons, we used powder dusting, physical developer, DFO, iodine fuming and ninhydrin techniques after having been waited for one week. When the results relating to techniques are considered, it is determined that powder dusting is easy to apply, quick for getting results and has the effectiveness especially on white paper, treated wood and heavy glazed paper; DFO reagent is effective on white paper and heavy glased paper; ninhydrin can easily and succesfully be applied on heavy glazed paper and white paper; destructing the structure of the surface after the application, physical developer does not give the opportunity for developing any prints. If we consider about results relating to surface it can be concluded that DFO and ninhydrin on white paper; on treated wood powder dusting and DFO; on 2n class paper ninhydrin and DFO, on yellow envelope DFO and powder dusting; on cardboard DFO and ninhydrin techniques are preferable. However, no method which was used in the study did give any satisfactory result on untreated wood surfaces. Key Words : Latent fingerprint, porous surface, fingerprint development tecniques, chemical treatment.