Broyler rasyonlarına katılan L-karnitin ve humatın bazı verim özellikleri ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effects of L-carnitine and humate added to the broiler rations on some productive characteristics and blood parameters
  1. Tez No: 123751
  2. Yazar: HANDE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAKİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 963
Özet
ÖZET Broyler rasyonlarına katılan L-karnitin ve humatın bazı verim özellikleri ve kan parametreleri üzerine etkisi Bu araştırma, rasyonlarda L-karnitin ve sodyum humat kullanımının broylerlerde bazı verim özellikleri ile bazı kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada toplam 288 adet günlük Ross 308 erkek broyler civciv kullanılmıştır. Araştırma her biri 72'şer civcivden oluşan 1 kontrol, 3 deneme olmak üzere toplam 4 grup halinde yürütülmüştür. Grupların her biri 18 adet civciv içeren 4 tekrar grubuna ayrılmıştır. Birinci, ikinci ve üçüncü deneme grupları rasyonlarına sırasıyla 100 mg/kg L-karnitin, 2,5 g/kg sodyum humat ve 100 mg/kg L-karnitin + 2,5 g/kg sodyum humat ilave edilmiştir. Araştırma 42 gün sürdürülmüştür. Araştırma sonunda gruplar arasında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, mortalite, karkas ağırlığı, karkas randımanı, taşlık ağırlığı ve abdominal yağ ağırlığı bakımından istatistik açıdan bir farklılık görülmemiştir. Kırk iki günlük araştırma süresince kontrol grubu ile, 1., 2. ve 3. deneme gruplarında ortalama canlı ağırlık artışları sırasıyla 1733,27, 1823,32, 1829,45 ve 1797,70 g, bir kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem miktarları ise sırasıyla 2,13, 2,00, 2,10 ve 2,00 kg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of L-carnitine and humate added to the broiler rations on some productive characteristics and blood parameters This experiment was carried out to determine the effects of the usage of L-carnitine and sodium humate in broiler rations on some productive characteristics and some blood parameters. A total of 288 daily Ross 308 broiler male chicks were used in this experiment. They were divided into one control group and three treatment groups each containing 72 chicks. Each group was divided into four replicate groups each containing 18 chicks. The rations of the first, second and third treatment groups were supplemented with 100 mg/kg L-carnitine, 2,5 g/kg sodium humate and 100 mg/kg L-carnitine + 2,5 g/kg sodium humate, respectively. The experimental period lasted 42 days. At the end of the study there were no statistically differences among the groups in live weight, live weight gain, feed consumption, feed efficiency, mortality, carcass weight, carcass yield, gizzard weight and abdominal fat weight. Live weight gain of control group and 1st, 2nd and 3rd treatment groups were found as 1733,27, 1823,32, 1829,45 and 1797,70 g, respectively during 42 days trial period. Feed consumption per one kg live weight gain of groups during trial were determined as 2,13, 2,00, 2,10 and 2,00 kg, respectively.