Rete venosum dorsale manus tiplerinin incelenmesi
Investigation of the types of hands dorsal venous network
- Tez No: 123790
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNÇ KUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
7. ÖZET Bu çalışma, el sırtı ven tiplerinin belirlenmesi amacıyla Tekirdağ Sağlık Yüksek Okulu ve Tekirdağ Meslek Yüksek Okulu öğrencileri arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 100 kadın ve 100 erkek deneğin toplam 400 eli üzerinde gerçekleştirilmiş, kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. El sırtı venlerinin tespiti için önkola turnike bağlanarak, el sırtı derisi üzerinde venler belirlenmiş ve üzerleri işaretlenerek şeffaf kağıtlar üzerine bu çizimler aktarılmıştır. Daha sonra venlerin tiplendirilmesi işlemine geçilmiştir. Bu işlemin sonunda elde edilen veriler, bilgisayarda 'SPSS' ve 'Microsta' programına aktarılmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin cinsiyet, coğrafî bölge, sağ ve sol el ile simetri bağımsız değişkenleri, yüzdelik değerler ve ki kare testi (X ) kullanılarak istatistiksel yönden değerlendirilmiştir. Sonuçta izole, arkus ve rete olarak üç ven tipi belirlenmiş, bunlar da dokuz alt gruba bölünmüştür. Tüm denekler arasında en sık rastlanan ven tipi arkus tipidir. Bu tip içersinde bulunan, proksimal arkus yapan grup aynı zamanda tüm alt gruplar arasında en sık görülen grup olmuştur. İkinci sırada rete tipi yer almıştır. En az rastladığımız ven tipi ise izole tip olarak belirlenmiştir. Kadın ve erkek deneklerde ven tipi açısından önemli bir fark saptanmamıştır. El sırtı venlerinin simetrisi ile deneklerin cinsiyet ve ven tipleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Her bölgede en sık rastlanan ven tipi arkus tipi olmuştur. İzole ven tipine Marmara, Ege-Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde, rete ven tipine ise Karadeniz ve Doğu- Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde en az sıklıkta rastlanmıştır. El sırtı ven tipleri ile coğrafî bölgeler arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. 50
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This is a descriptive and cross-sectional study performed on 400 hands of 100 males and 100 females selected randomly among students at Tekirdağ Vocational College and Tekirdağ Health College to determine vein types on dorsum of hands. To determine vein types, cuffs were placed on lower arms of the samples and their veins were made visible by drawing lines on them. These lines were later transferred on transparant paper. In the end, veins were classified into types. Data acquired through the above mentioned process were recorded on computer using the applications of SPSS and Microsta. Independent variables of the results in terms of the samples sexes, geographical locations and right and left arms and symetri as well were evaluated in a statistical manner using percentage values and Chi-square test. As a result, three individual types of veins, namely the isolated type, the arcuate type and the network type were determined, which infact themselves were divided into nine subcategories. The most found type of vein is the arcuate, within which the proximal arcuate is the most encountered one in all of the subcategories. The runner-up is the network type. The least encountered one is the isolated type. No outstanding difference between males and females was found out in terms of their vein types. The symetry of veins yielded no reosonable relations between sexes and vein types of the samples. The most found type of vein on all geographical regions turned out to be the arcuate. The least common type of vein encountered in the regions of the Marmara, The Aegean and the Central Anatolia was the isolated type and in the regions of the Black Sea, The Eastern and The South Eastern Anatolia, the network type. It was concluded that there was a reasonable relation between vein types and geographical regions. 51