Atlarda deneysel olarak ince barsaklarda oluşturulan iskemi reperfüzyon yıkımlanmasında prostasiklin kullanımının etkileri
Effects of prostacyclin usage on experimentally induced ischemia and reperfusion injury in the small intestines of horses
- Tez No: 123839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER ÖZGENCİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
81 ÖZET Atlarda Deneysel Olarak İnce Sarsaklarda Oluşturulan îskemi Reperfüzyon Yıkımlanmasında Prostasiklin Kullanımının Etkileri Çalışmada atlarda ince barsaklarda deneysel olarak oluşturulan İR yıkımlanmasında PGI2 kullanımının koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Değişik ırk yaş ve cinsiyette toplam 12 ata, kontrol ve PGI2 olmak üzere iki gruba ayrılarak ventral laparotomi uygulandı. Deney modeli, a. mesenterica cranialis' in kollan olan aa. ve w jejunales'lerin ve kollaterallerinin okluzyonuyla 2 saatlik tam iskemiyi takiben 1 saatlik reperfüzyon oluşturulması şeklinde tasarlandı. PGI2 grubunda, okluzyondan 5 dakika önce 5 ng/kg/dk PGI2' nin iv infüzyonu başlatıldı. îskemi döneminde infüzyon dozu 25 ng/kg/dk' ya çıkartıldı. Reperfüzyon başlangıcında tekrar 5 ng/kg/dk' ya indirilen doz ile çalışma tamamlandı. Her iki grupta okluzyondan önce, iskemi döneminin sonunda ve reperfüzyon döneminin sonunda makroskopik değerlendirme yapılarak histopatolojik inceleme için jejunal doku örnekleri alındı. Mukoza yıkımlanmasının histopatolojik olarak incelenmesi, deney gruplarından habersiz bir araştırmacı tarafından skorlanarak yapıldı. Her iki grupta premedikasyondan önce, genel anestezi indüksiyonundan sonra, okluzyon öncesi, iskemi dönemi bitiminde, reperfüzyon başlangıcından 10 dakika sonra ve reperfüzyon bitiminde alınan kan örneklerinde plazma MDA değerleri kaydedildi. Makroskopik incelemede kontrol grubunda önemli derecede değişiklik gözlenirken, PGI2 grubunda iskemi döneminde görülen hafif değişikliklerin reperfüzyonda normale döndüğü gözlendi.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY Effects of Prostacyclin Usage on Experimentally Induced Ischemia and Reperfusion Injury in the Small Intestines of Horses The purpose of the study was to evaluate the protective effects of PGI2 in experimentally induced small intestinal IR injury in horses. Twelve horses of different breed, age and sex underwent ventral laparotomy in 2 groups, as control and PGb groups. Experimental model was constructed to obtain 2 hours of no flow ischemia, followed by 1 hour of reperfusion of jejunum, achieved by occlusion of branches of cranial mesenteric artery, jejunal arteries and veins, as well as collaterals. In PGI2 group, PGI2 infusion started 5 minutes prior to occlusion, in doses of 5 ng/kg/min IV. Doses were increased to 25 ng/kg/min during ischemia period, infusion rate was again reduced to 5 ng/kg/min 5 minutes after reperfusion and continued to the end of the prosedüre. In both groups, macroscopic evaluations made and jejunal tissue samples were taken for hystopathologic examination before the occlusion, at the end of the ischemic period and at the end of the reperfusion period. Hystopathologic assessment of the of the mucosal injury levels were scored by a blind observer. Plasma MDA values were recorded in both groups, using blood samples taken before premedication, after general anaesthesia achieved, at the end of the ischemic period, 10 minutes after reperfusion and at the end of the reperfusion period. Macroscopic evaluation of the jejunum revealed significant alterations in the control group, whereas only slight changes seen in the PGI2 group in ischemic period, which turned to normal appearance after reperfusion.