Aort koarktasyonu CP stent ile giderilmiş çocuk hastalarda hipertansiyon persistansının kardiak muayene, EKG, EKO ve 24 saatlik kan basıncı monıtorizasyonu ile belirlenmesi
The determination of hypertension persistence with cardiac examination, EKG, EKO and 24 hour blood pressure monitoring in the children whom aortic coarctation were treated with CP stent
- Tez No: 408410
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Aort koarktasyonu (AK) aortanın herhangi bir bölümünün lokalize ve segmental darlığıdır. Yapılan son çalışmalar AK tedavi edilse dahi, hipertansiyon ve kardiyovasküler rahatsızlıkların sağlıklı populasyona oranla, AK'lu hastalarda daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı endovasküler stent ile tedavi edilmiş AK'lu hastalarda hipertansiyon varlığının ve kardiyovasküler hastalık riskinin ambulatuar kan basıncı monitorizasyonu (AKBM) /arteriograf verileri, ekokardiyografik, radyolojik ve biyokimyasal veriler ile irdelenmesidir. Materyal ve metod: Ortalama yaşı 14,2 ± 3,9 olan AK'a stent konulmuş 20 hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 20 kontrol grubu çalışmaya alındı. İki grubun fizik muayene bulguları ve EKG verileri kaydedildi. Sol ventrikül yapı ve fonksiyonları ekokardiyografik olarak değerlendirildi. Aortanın elastik fonksiyonları açısından çıkan aortanın sistol-diyastol çapları ekokardiyografik olarak ölçüldü ve kan basınçları ölçüldü. Kardiyovasküler hastalık risk göstergesi olarak karotis intima mediya (KIM) kalınlığı ultrasonografik olarak tespit edildi. Hipertansiyon varlığı açısından hastalar AKBM ile değerlendirildi. Arteryel sertliğin indirekt göstergeleri olan nabız dalga hızı (NDH), augmentasyon indeksi (aix@75) parametreleri de AKBM/arteriograf cihazı ile kaydedildi. Tüm sonuçlar sağlıklı 20 çocuğun verileri ile karşılaştırıldı. 2011 yılında benzer hastalar ile yapılan bir çalışma ile bizim çalışmamızda bulunan ortak dokuz hastanın verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Ekokardiyografi ile hasta grubunda sistol ve diastolde inter ventriküler septum kalınlığı (IVSs, IVSd), diastolde sol ventrikül posterior duvar kalınlığı (LVPWd), sistolde sol ventrikül posterior duvar kalınlığı (LVPWs), sol ventrikül kütlesi (LVMass), sol ventrikül kütle indeksi (LVMI) (g/m2.7) değerleri kontrol grubuna göre anlamlı oranda yüksek saptandı. AKBM ile yapılan ölçümlerde ortalama sistol, gündüz sistol, ortalama arteryel basınç ve gündüz ortalama arteryel basınç değerleri hasta grubunda, kontrol grubundan anlamlı yüksek saptandı. Persentil değerlerine göre hastaların % 15 i prehipertansif, % 5 i hipertansifken kontrol grubunun tamamı normotansifti. NDH ve kardiyak output (CO) değerleri hasta grubunda anlamlı yüksek bulundu. NDH persentil değerlerine göre hasta grubunun % 30'u >95 p bulunmuştur. Aix@75'te iki grup arasında istatistiksel farklılık saptanmadı. Aortun elastik özelliklerinden aortik sertlik (stiffness), esneklik (distensibilite) ve gerilme (strain) değerlerinde iki grup arasında fark tespit edilmedi. KIM kalınlığı hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Aortik sertlik (stiffness), esneklik (distensibilite) ve gerilme (strain) değerleri ile KIM kalınlığı, LVMI, aix@75 ve NDH arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı. İki çalışmanın karşılaştırılmasında LVMass değeri z skoruna göre incelendiğinde ilk çalışmada 0, 1 ve 6.aylarda ki yükseklik oranı % 33 iken bizim çalışmamızda bu oran % 11' gerilemiş olarak bulundu. Sonuç: Hastalarda AK düzeltilse dahi AKBM ile hipertansiyon varlığının, KIM kalınlığı ve NDH ile kardiyovasküler hastalık riskinin, sağlıklı populasyona oranla fazla olduğu gösterilmiştir. Bu durum AK'nun lokalize bir darlıktan ziyade jeneralize bir vaskulopatinin bir parçası olduğu ve bu ölçümlerin AK'lu hastaların takibinde kullanımının riskleri öngörmede yararlı olacağını destekler niteliktedir. Bu konuda prospektif olarak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Aortic coarctation (AC) is localized or segmental narrowing of any part of aorta. Recent studies reveal that hypertension and cardiovascular diseases are more prevalent in patients with AC when compared to healthy population, even it is treated. The aim of this study is to address presence of hypertension and risk for cardiovascular diseases in patients with AC who were treated with endovascular stent placement by using data from ambulatory blood pressure monitorization (ABPM)/arteriography, echocardiography and radiological and biochemical evaluations. Material and method: Twenty patients (mean age: 14.2±3.9 years) who were treated with stent placement and 20 age- and sex-matched controls were included to the study. In both groups, physical examination findings and ECG data were recorded. Structure and functions of left ventricle were assessed by echocardiography. For elastic functions of aorta, systolic and diastolic diameters of aorta were measured by echocardiography and blood pressures were recorded. Carotid-intima media thickness (CIMT) was measured by using sonography as marker of risk for cardiovascular disease. The patients were assessed for hypertension by using ABPM. As indirect marker of arterial stiffness, pulse wave velocity (PWV) and augmentation index (aix@75) parameters were recorded by using ABPM/arteriograph. All results were compared to data obtained from 20 healthy controls. In addition, we compared data from 9 patients who were common between our study and a similar study conducted in 2011. Findings: By echocardiography, systolic and diastolic interventricular septum (IVSs, IVSd ) thickness, diastolic left ventricular posterior wall (LVPWd) thickness, systolic left ventricular posterior wall (LVPWs) thickness, left ventricular mass (LVMass) and left ventricular mass index (LVMI; g/m2.7) values were found to be significantly higher in the patient group when compared to control group. In measurements by ABPM, mean systolic pressure, daytime systolic pressure, mean arterial pressure and daytime mean arterial pressure values were found to be significantly higher in the patient group when compared to controls. Based on percentile values, 15% and 5% of the patients were pre-hypertensive and hypertensive, respectively. All subjects in the control group were normotensive. PWV and cardiac output (CO) values were found to be significantly higher in the patient group. Based on PWV percentiles, PWV values were found to be above 95 percentile in 30% of the patients. No significant difference was found in aix@75 values between groups. No significant difference was detected in aortic stiffness, distensibility and strain values between groups. CIMT was found to be significantly higher in the patient group when compared to controls. No significant correlation was detected among CIMT, LVMI, aix@75 and PWV values. In the comparison of 2 studies, elevation rate on months 0, 1 and 6 was 33% in the previous study while this rate was decreased to 11% in our study when assessed according to LVMass Z score. Conclusions: It was shown that hypertension incidence as demonstrated by ABPM and risk for cardiovascular diseases as indicated by CIMT and PWV were greater than those in healthy population even AC is corrected. This suggests that AC is a part of generalized vasculopathy rather than being a localized narrowing and that use of these measurements in follow-up of patients with AC can be helpful to predict risks. Further prospective studies are needed in this issue.