Non-obstrüktif azoospermik infertilitede telomeraz hTERT katalitik subünitesi, vimentin ve sitokeratin ekspresyonunun ICSI için germ hücre elde etme prognozuna etkileri
Prognostic effects of telomerase hHERT catalytic subunit vimentin and cytokeratin expressions on availability of male germ cells for ICSI procedure in azoospermic nonobstructive infertility
  1. Tez No: 123867
  2. Yazar: BATU AYDINURAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİHAT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
7.1 Özet Nonobstrüktif azoospermik hastaların intrasitoplazmik sperm enjeksiyonunda kullanmak için germ hücre elde edilmesinin olası prediktif faktörlerini ortaya koymak amacı ile düzenlenen bu çalışmaya Kasım 2000 ile Aralık 2001 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kısırlık Merkezi'ne başvuran toplam 51 primer infertil erkek hasta dahil edilmiştir. Yaşları 23 ile 44 arasında değişen ve 2 ile 11 yıldır süren çocuk sahibi olamama şikayetine haiz bu hastalardan, azoospermi tanısı konduktan sonra primer testiküler yetmezliğe neden olan patolojiyi ortaya koymak için testis biyopsisi alınmış, biyopsi materyalinde histopatoloji, testiküler matürasyon ve regresyon belirteçleri yönünde değerlendirmek amacı ile intermediyer filamanlardan vimentin ve sitokeratin ekspresyonları ile germ hücre serisinde eksprese olan ve olası haploid/germinal hücre odaklarını ortaya koymak için de telomeraz enzimi katalitik subünitesi olan hTERT immünhistokimyasal metodlarla çalışılmıştır. Hastaların ayrıca serum FSH, LH, serbest testosteron düzeyleri ile testiküler hacimleri değerlendirilmiş, histopatolojik bir skorlama sistemi (Johnsen skoru) de histopatolojik tanılardan ayrı bir parametre olarak değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların hepsine testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) uygulanmış, özellikle hücre varlığı ve yokluğu ile telomeraz ekspresyonu arasındaki uygunsuzluk durumunda ikinci bir defa TESE yapılmıştır. Sonuç olarak TESE' de canlı hücre bulunması yönünde prediktif anlam taşıyan tek parametrenin telomeraz ekspresyonu olduğu, serum FSH, serbest testosteron, testiküler hacim, Johnsen skoru, vimentin ve sitokeratin ekspresyonlarının TESE' de canlı hücre bulunması yönünde bir anlam taşımadığı ortaya konmuştur. Literatür bilgisi dışında izlenen farklı lokalizasyondaki telomeraz ekspresyonu (Sertoli hücresi çekirdeği, spermatozoa kuyruğu ve nonspesifik tarzda Leydig hücre sitoplazması), bu enzim ekspresyonunun testis dokusunda immünhistokimyasal metodlarla çalışıldığı ilk uygulamalardan biri olduğuiçin önemli bir bulgu olarak kaydedilmiştir. 52
Özet (Çeviri)
8.1 Summary This study is designed to evaluate the predictive factors which may foresee the propability of extracting male germ cells in order to use in intracytoplasmic sperm injection during treatment of nonobstructive azoospermia and was held in Ankara University Faculty of Medicine, Infertility Diagnosis and Treatment Centre, Ankara between November 2000 and December 2001. 51 primary infertile patients between the ages 23 and 44 and with the complaint of infertility lasting 2 to 1 1 years were included in the study. Once the azoospermia diagnosis was made, diagnostic testicular biopsies were performed to ascertain the exact testicular pathology that leads to azoospermia. On the biopsy material, apart from the routine histopathologic examination, immunohistochemical expressions of vimentin and cytokeratin were studied as marker of testicular maturation and regression as well as telomerase catalytic subunit hTERT as a marker for the existance of a haploid/germ line cell focus. Besides, serum FSH, LH and free testosteron levels as well as testicular volumes of each patient were measured and Johnsen Scoring Scale was performed on pathology specimens. Testicular sperm extraction (TESE) was performed on each patient and if the existance of germ cell in TESE did not correlate with positive telomerase expression or vice versa, second TESE was accomplished. Conclusion of the study demonstrated the telomerase expresion as the most reliable predictor of TESE outcomes while the other parameters studied were all found to be insufficient in predicting the TESE outcomes. Excentric expression of telomerase subunit hTERT at unexpected localizations like Sertoli cell nucleus, spermatozoa tail and in Leydig cell cytoplasm in a nonspecific manner was noted as a significant finding for this study is one of the pioneering attempts that examine the immunohistochemical expression in testicular tissue. 53