Non-obstrüktif azoospermide sperm bulmayı predikte eden faktörler
Factors predicting sperm retrevial in non-obstructive azoospermic patients
- Tez No: 365400
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP SERDAR GÜNALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Azoospermi prevalansı tüm erkeklerin yaklaşık %1'i kadardır (39,1,158). İnfertil erkekler arasında ise %10-15 kadardır (26,1,3,25,158). Azoospermi genel olarak obstrüktif %20-%40 (normal sperm üretimi) ve obstrüktif olmayan%60-%80 (azalmış sperm üretimi yada yokluğu) olmak üzere ikiye ayırılır (4). Azospermik erkeklerde gebelik elde edilmesinin tek şansı testiküler biyopsi ile sperm elde edilmesi (TESE-testicular sperm extraction) yöntemidir (11). Başarısız sperm elde etme prosedürünün önemli bir duygusal ve mali etkileri vardır,yanı sıra devaskülarizasyonun ve testis fibroz gibi fizyolojik komplikasyonları da vardır. Bu nedenle bu gruptaki hastalarda sperm elde etmenin başarısını ve ardından başarılı ICSI'yi predikte eden klinik ve biokimyasal parametreleri değerlendirdik. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ,Üreme Endokrinolojisi,İnfertilite Ünitesine 1 Ocak 2002 ile 31 Aralık 2013 yılları arasında, infertilite nedeniyle başvuran çiftlerin,Obstrüktif olmayan Azoospermi saptanan erkeklerde tetkik ve tedavi amacıyla yapılan testiküler biopsi (TESE) ve ardından ICSI yapılan çiftler çalışmaya alındı. Toplam 210 obstrüktif olmayan azoospermik hastaya sperm elde etme amacıyla TESE yapıldı, farklı klinik parametreler yaş testis boyutu gibi, hormon değerler (FSH, LH, testosteron, PRL, TSH, AMH gibi), karyotip ve Y-kromozom mikrodelesyon açısından genetik değerlendirme, dahili hastalığın varlığı, daha önce geçirilmiş ürogenetik ameliyat hikayesi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve gonadotoksin maruz kalma hikayesinin varlığı TESE'de sperm elde etmenin başarısı ve ICSI başarısı kıyaslandı. 210 hastadan TESE'de sperm 73'ünde (%35) elde edildi. Başarılı TESE'de ortalama erkek yaşı 32.9 5.5 yıl, başarısız TESE de ise ortalama yaş 32.2 5.9 yıl olarak bulundu. Başarılı TESE yapılan hastalarda ortalama sağ testis /sol testis boyutu 14.1 13.2/14.8 14.1ml sırasıyla ve başarısız TESE'de ortalama 14.9 14.2/14.8 13.5 ml sırasıyla. Başarılı TESE'de FSH seviyesinin ortalaması 13.8 11.9 mIU/ml, başarısız TESE ile kıyaslanınca ortalama FSH seviyesi 20.4 13.6 mIU/ml idi. 210 hastadan sadece 145'inde testiküler biopsi yapılmış ve bunların sonucları; 2 normal, 75 hastada SCOS (Sertoli cell only syndrome), 39'unda matürasyon duraklaması, 25'inde hipospermatogenez, 4'ünde peritübülar hyalinizasyon ve fibrozis saptandı. Başarılı TESE'de normal biopsi sonucu olan hastaların birinde (%50), SCOS hastaların 19'ünde (%25.3), matürasyon arrest olan hastaların 10'unda (%25.6), hipospermatogenez olan hastaların 16'sında (%64) saptandı. Diğer kısımda ve peritübülar hyalinazasyon ve fibrozis tanısı olan da TESE'de sperm bulunamadı. Tüm klinik ve biyolojik parametreler (FSH), TESE'de sperm bulmayı predikte etmediler. Bu çalışmada FSH TESE'de sperm bulmayı predikte edebildi. (p-değer 0.01, kesit değeri 9.75, %77 spesifite, %51 spesifite, eğri altındaki alan 0.66, Odds ratio 1.046, CI:1.017-1.075).
Özet (Çeviri)
Azoospermi has prevalance of 1% among general male population (25,1,158) and 10-15 %among infertile male (26,1,3,25,158). Azoospermia generally classified as obstructive 20-40% (normal sperm production) and non obstructive azoospermia 60-80% (decreased or absent sperm production) (4). The only way of azoospermik man to father a baby is testicular sperm extraction (11). An unsuccessful sperm recovery procedure has important emotional and financial implications as well as physiological complications such as devascularization and fibrosis of the testis, We therefore studied the sperm recovery in this group and evaluated clinical parameters predicting successful sperm retrieval and the outcome of ICSI. NOA Patients whose infertility follow-up and management performed at Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Reproductive Endocrinology and İnfertility Outpatient Clinic, between 1 January 2002 and 31 December 2013 were enrolled. A total of 210 non-obstructive azoospermic men underwent a sperm recovery procedure. The predictive value of clinical parameters such as age, testicular volume, hormon assay like FSH, LH, testosterone, TSH, PRL, AMH genetic evaluation for klinefelter syndrome and Y-chromosome microdeletion,presence of history of medical disease and /or surgical intervention ,history of sexually transmitted disease or exposure to gonadotoxins.All evaluated and compared with successful TESE result and then after with successful pregnancy outcomes. From a total of 210 patient with NOA testicular spermatozoa were recovered in 73 patients (35%). The mean age of the patients with a positive sperm recovery was 32.9 5.5 years versus 32.2 5.9 for those where no spermatozoa were found. The mean testicular volume of the right testis and left testis of patients with spermatozoa found was 14.1 13.2 ml, 14.8 ml respectively versus 14.9 ml and 14.8 ml respectively,The mean FSH value for patients with successful and unsuccessful sperm recovery, respectively, was 13.8 11.9 IU/l versus 20.4 13.6 IU/l .Among 210 NOA patients only145 patients have testicular biopsy and of them 2 patient have normal results, 75 patients have SCOS, 39 patients have maturation arrest, 25 patients have hipospermatogenesis,and 4 of them have peritubular hyalinization and fibrosis, successful TESE was performed in 1 (%50) patient with normal biopsy result,19patients (%25.3) with SCOS, 10 patients (%25.6) with maturation arrest, 16 patients (%64) with hipospermatogenesis, and no patient with peritubular hyalinization and fibrosis, the remainder have no successful TESE results. All clinical and biological parameters examined (except FSH) failed to predict the outcome of the testicular sperm extraction. In our study FSH can give idea about predicting presence of sperm in TESE. (p-value 0.01, cut off value: 9.75, sensitivity:%77, specifity:%51, AUC was 0.66, Odds ratio: 1.046, CI:1.017-1.075).