HPV 16 ve 18 ile HPV 16, 18 dışı diğer yüksek riskli HPV türlerinin nihai patolojilerinin karşılaştırılması
HPV 16-18 and other high risky non HPV 16, 18 comparison of final pathologies
  1. Tez No: 786466
  2. Yazar: CEREN ATILGAN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN RAŞİT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Human Papilloma Virus (HPV) pozitifliğinin tipe göre servikal sitoloji, kolposkopik biyopsi, endoservikal küretaj (ECC), yapıldıysa eksizyonel prosedür türü, çıkarılan materyal büyüklüğü, cerrahi sınır pozitifliği sonuçlarının karşılaştırılması ve bunlara göre premalign lezyonların serviks kanserine ilerlemesini önlemek için optimal şekilde taramak ve serviks kanserini azaltmaya katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Polikliniği'ne Ocak 2020 ve Ocak 2022 arasında başvuran HPV pozitifliği olan ve hastanemizde kolposkopi yapılan 755 hasta değerlendirilmiştir. HPV pozitifliği olan hastalar tiplerine göre iki gruba ayrılmıştır. 1. Grupta HPV 16, 18, 16+18 pozitif olan hastalar yer alırken 2. Grupta HPV 16 ve 18 dışı yüksek riskli HPV pozitifliği olan hastalar yer aldı. Tüm bu 755 hastanın hastane kayıt sistemi üzerinden servikal sitoloji sonucu, HPV tipi, kolposkopik biyopsi sonucu, kolposkopideki ECC sonucu, yapıldıysa eksizyonel prosedür türü ve sonucu, çıkarılan materyalin ölçümleri, cerrahi sınır pozitifliği, hangi sınırda cerrahi pozitiflik görüldüğü, cerrahi sınır pozitif hastaların takip, reeksizyon, histerektomi açısından nasıl takip edildiği retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen kadınların yaş ortalamasının 40 (20-76) olduğu tespit edildi. Hastaların 270'i HPV tip 16, 41'i HPV tip 18, 10'u HPV tip 16+18 pozitifken 434'ünde 16,18 dışı HPV pozitifliği şeklinde gelmiştir. Hastaların 270'ine konizasyon yapılmıştır. Kolposkopi sonucuna göre Grup 1'in (HPV 16,18,16+18 pozitif olanlar) %49,8'inin yüksek dereceli skuamoz intraepitelyal lezyon (HSIL), Grup 2'nin (diğer yüksek riskli HPV pozitif olanlar) %18,4'ünün HSIL gelmiş ve gruplar arasında kolposkopi biyopsi sonucu açısından anlamlı farklılık görülmüştür. Grup 1'in %11,2'sinin kolposkopi ECC sonucu HSIL Grup 2'nin %2,8'inin HSIL gelmiş ve gruplar arasında kolposkopi ECC sonucu açısından anlamlı farklılık görülmüştür. Servikal sitoloji (SVS) sonucu HSIL gelenlerin %19,5'inin cerrahi sınırı ix pozitif olup SVS sonucu arasında cerrahi sınır pozitifliği açısından anlamlı farklılık görülmüştür. Kolposkopi ECC sonucu HSIL gelenlerin %22,9'unun cerrahi sınırı pozitif olup kolposkopi ECC sonucu arasında cerrahi sınır pozitifliği açısından anlamlı farklılık görülmüştür. Sonuç: HPV 16,18 pozitifliğinde enfeksiyonun kalıcılığı ve yüksek dereceli skuamoz intraepitelyal lezyonlara (HSIL) ilerleme olasılığı yüksektir. Ancak HPV 16,18 dışı diğer hrHPV pozitif servikal sitoloji normal hastalarda da 1 yıl beklemek yerine anında kolposkopi yapıldığında daha fazla hastaya tanı koyulabileceği düşünülmüştür. Servikal sitoloji sonucu, kolposkopideki ECC sonucu HSIL olan hastaların cerrahi sınır pozitifliği ihtimali yüksek olacağından daha dikkatli takip edilmesi gerekmektedir. Servikal premalign lezyonlar nedeniyle yapılan eksizyonel prosedürlerde çıkarılacak serviks hacmine hastanın yaşı, lezyonun büyüklüğü, fertilite arzusuna göre karar verilmelidir. Lezyon derecesi, HPV tipi, servikal sitoloji sonucu, kolposkopi sonucu çıkarılacak hacimde etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cervical cytology, colposcopic biopsy, endocervical curettage (ECC), if performed, the type of excisional procedure, the size of the removed material and positive surgical margins were compared according to the Human Papilloma Virus (HPV) type. With these results, it was aimed to screen the progression of premalignant lesions to cervical cancer optimally and to contribute to reducing cervical cancer. Materials and Methods: 755 patients with HPV positivity who applied to the Health Sciences University Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Hospital Gynecological Oncology Surgery Polyclinic between January 2020 and January 2022 and who underwent colposcopy in our hospital were evaluated. Patients with HPV positivity were divided into two groups according to their types. While the 1st group included patients with HPV 16, 18, 16+18 positive, the 2nd group included patients with high-risk HPV positivity other than HPV 16 and 18. Of all these 755 patients; cervical cytology result, HPV type, colposcopic biopsy result, ECC result in colposcopy, type and result of excisional procedure if performed, measurements of the removed material, positive surgical margins, surgical positivity at which margin, how patients with positive margins were followed in terms of follow-up, reexcision, hysterectomy, It was taken from the hospital registry system and evaluated retrospectively. Results: It was determined that the mean age of the women included in the study was 40 (20-76). While 270 of the patients were HPV type 16, 41 were HPV type 18, 10 were HPV type 16+18 positive, and 434 had HPV positivity other than 16,18. Conization was performed in 270 of the patients. According to the colposcopy results, 49.8% of Group 1 (HPV 16,18,16+18 positive ones) were HSIL, and 18.4% of Group 2 (other high-risk HPV positives) were HSIL. There was a significant difference between the groups in terms of colposcopy biopsy results. Colposcopy ECC result of 11.2% of Group 1 was HSIL, 2.8% of Group 2 was HSIL. There was a significant difference between the groups in terms of colposcopy ECC results. Surgical margins were positive in 19.5% of those whose cervical cytology results were HSIL, and a xi significant difference was observed between the cervical cytology results in terms of surgical margin positivity. Surgical margin was positive in 22.9% of the patients whose colposcopy ECC result was HSIL, and there was a significant difference between colposcopy ECC results in terms of surgical margin positivity. Conclusion: In HPV 16,18 positivity, the probability of persistence of the infection and progression to high-grade squamous intraepithelial lesions (HSIL) is high. However, it is thought that more patients can be diagnosed when immediate colposcopy is performed instead of waiting for 1 year in other patients with hrHPV positive cervical cytology other than HPV 16,18. Patients with HSIL from cervical cytology and ECC result in colposcopy should be followed more carefully because the probability of surgical margin positivity is high. In excisional procedures performed for cervical premalignant lesions, the volume of the cervix to be removed should be decided according to the patient's age, the size of the lesion, and the desire for fertility. Lesion grade, HPV type, cervical cytology results, colposcopy results were not found to be effective in the volume to be removed.