İleri glikasyon son ürünleri (advanced glycation end products, pentosidin)'in kronik glomerülonefritlerdeki rolü ve durumu
- Tez No: 123938
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜBEYDE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Pentosidin (AGEs) karbonhidratların karbonu grubu ile proteinlerin amino grubu arasında enzimatik olmayan bir reaksiyon sonucu oluşan maddelerdir. AGEs (ileri gükasyon son ürünleri) özellikle diabetik hastalarda komplikasyonların gelişmesinde önemlidir. AGEs sadece diabetik hastalarda artmayıp aynı zamanda diabetik olmayan üremik hastalarda, böbrek hasarının olduğu hastalıklarda, oksidatif stresin belirgin olduğu durumlarda da artmaktadır. Glomerülonefritlerin patofizyolojisinde AGEs'in rolü açık değildir ve çocukluk yaş grubunda literatürde KGN'Ii hastalarda yapılan çalışma yoktur. Bu çalışmada KGN'E çocuklarda AGEs (pentosidin) düzeylerinin belirlenmesi ve renal zedelenmedeki rolünün araştırılması amaçlandı. KGN'Ii 15 çocuktan plazma pentosidin düzeyleri tedavi öncesi ve tedavinin sekizinci haftasında çalışıldı. Plazma pentosidin düzeylerinin tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerleri karşılaştırıldı, aynı zamanda hastaların eritrosit sedimentasyon hızı, 61CRP, IgG, IgA, IgM, C3, C4, GFR, kreatinin düzeyleri ile arasındaki ilişki araştırıldı. Hasta grubunda plazma pentosidin düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu ve tedavi sonrası CRP, tedavi öncesi ve sonrası IgG değerleri arasında anlamlı korelasyon saptandı. Hastalardan anti- pentosidin antikorlar kullanılarak böbrek dokusunda yapılan immünobistokimyasal boyamada 15 hastanın 11 'inde değişen derecelerde glomerüllerde ve tüplerde boyanma tesbît edildi. KGN'ferde daha önce benzer bir çalışma olmasa da AGEs (pentosidin)'in glomerül hasarında etkili olabileceği ve steroid tedavisinin bunu azaltabileceği ve yeni çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna varıldı. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY AGEs (Advanced glication end products) are the substances which occurs as a result of non- enzymatic reaction between the group of proteins and carbonyl carbohydrates. AGEs are especially important in diabetic patients in the improvement of complications. AGEs (Pentosidine) don't only increase in diabetic patients but also increase in non-diabetic uremic patients, in the patients with kidney destruction, in the situations oxidative stress are apparent. The role of the AGEs is not clear in the pathophysiology of glomerulonephritis and there is no study about the childhood age patients with chronic glomerulonephritis in medical literature. In this study the determination of the levels of AGE's in the children with chronic glomerulonephritis and the search of its role in renal injury were aimed. The levels of plasma pentosidin which are taken from 15 children with chronic glomerulonephritis were examined before the treatment and the eight week of the treatment. The values of plasma pentosidine levels, after and before the treatment, were compared, at the same time the relation between 63patient's erythrocyte sedimentation rate, CRP, IgG, IgA, IgM, C3, C4, GFR, creatinine and the values of plasma pentosidine levels were researched. The teveb of pentosidin were found considerably high in the patient group and the meaningful! correlation between the CRP after the treatment and the values of IgG before and after the treatment was determined. In the immunobistochemical staining which was done in the kidney tissue by using anti-pentosidine antibody from patients, various degrees of stained in the glomeruls and tubes was determined in the eleven of fifteen patients. Although there is no similar study in chronic glomerulonephritis. We have concluded that AEGs can be effective in the glomerül destruction, steroid treatment may reduce this effect and new studies should be done. 64