Nikotinin akut etki döneminde EEG frekanslarının güç spektrumunda cinsiyet farklılıkları
  1. Tez No: 123973
  2. Yazar: AYŞE MELİKE ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR DEMİRGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nikotin tütün içindeki sigara bağımlılığından sorumlu olan etken maddedir. Sigara kullanımı, bağımlılık tiplerinden biri olarak kabul edilmektedir. Nikotiinin bağımlılık yapıcı özelliği nedeniyle milyonlarca insan, hastalıklara ve ölüme neden olan tütünü kullanmayı sürdürmektedir. Bu nedenlerle, nikotinin akut davranışsal cevaplara yol açan anatomik ve nörokimyasal özellikleri kadar, nikotin yoksunluğunun altında yatan mekanizmalar da açıklığa kavuşturulmalıdır. Çalışmamızda nikotinin akut kullanımının oluşturduğu insan beyni elektiksel değişimleri ve cinsiyet farklılığı üzerine etkileri, kantitatif EEG yöntemi kullanılarak ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçları, sigara yoksunluğu sonrası alınan nikotinin kadınlarda alfa aktivitesini azalttığı, erkeklerde ise alfa aktivitesini arttırdığı yönünde olmuştur. Kadın ve erkek içiciler sigara yoksunluğundan da farklı yönlerde etkilenmişlerdir. Bu farklılıkların varlığı nikotin bağımlılığı ve yoksunluk mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasında yardımcı olurken, nikotin bağımlılığı tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilirken cinsiyet farklılıklarının da göz önünde bulundurulmasının gerekli olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Nicotine is classified as a drug of abuse and tobacco use is accepted to be a form of addiction. Because of the addictive properties of nicotine, millions of people continue smoking a substance that causes disease and death. So that it is impotant to elucidate the cerebral anatomical and neurochemical properties of acute behavioral responses to nicotine as well as the mechanisms that underlie nicotine withdrawal. In our study quantative EEG was used to measure human brain electirical changes produced by acute smoking and dependence of nicotine's acute effects on gender. The results of the study showed that nicotine's acute effects significantly decreased alpha activity in female smokers, but increased the same activity in male smokers. Female and male smokers were also effected differently from tobacco debrivation. Awareness of these differences should contribute to a better understanding of nicotine addiction and withdrawal mechanisms and may be helpful) for developing more and new methods of treatment of nicotine dependence.