Kimi uzun etkili (LA) veteriner tetrasiklin formülasyonlarının biyoyararlanım ve biyoeşdeğerlilik yönünden incelenmesi
Bioavailability and bioequivalence study of some long-acting (LA) formulations of veterinary tetracyclines
- Tez No: 123986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, oksitetrasiklin hidroklorür içeren ve farklı firmalar tarafından üretilen iki spesiyalite (Primamycin/LA ve Terralent 20% LA), biyoyararlamm ve biyoeşdeğerlilik yönünden incelenmiştir. Çalışmada iki-periyotlu, iki-ardışımlı çapraz geçişli tasarım kullanıldı. İlaçlar, Kıvırcık ırkı 20 adet sağlıklı koyuna 20 mg/kg fek dozda kas içi olarak uygulandı. Kan örnekleri, ilaç uygulamasından önce (0. zaman) ve uygulamadan sonra 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 24, 36, 48, 60, 72 ve 84. saatlerinde yaklaşık 10 mi kadar alındı. Örnekler alındıktan sonra 3000 devirde 5 dakika santrifüj edildi, sonra plazma kısmı alınarak -20 °C'de analize kadar saklandı. Analize başlamadan önce kullanılan yöntemin validasyon işlemleri tamamlandı. Yöntemin 0.2 - 8 pg/ml konsantrasyonları arasında lineer olduğu, saptama limitinin 1 0 ng/ml, kantitasyon limitinin 30 ng/ml olduğu saptandı. Geri kazanım yüzdesi ortalama % 78 olarak elde edildi. Örneklerin analizinden elde edilen bulgulara göre Primamycin/LA için Cmax 8.00±2.05 ng/ml, tmax 2.65Ü.09 h ve AUC(0-oo) 154.95±50.37 u.g.h/ml, Terralent 20% LA için Cmax 8.61±1.42 ng/ml, tmax 3.İ5±0.88 h ve AUC(0-oo) 161.70±47.02 |ag.h/ml değerleri elde edilmiştir. Bu verilere göre iki-bir yönlü test yöntemi kullanılarak %90 güven aralığı oluşturulmuştur. Buna göre Cmax ortalamaları için güven aralığı 101.71
Özet (Çeviri)
In this study, two formulations (Primaycin/LA and Terralent 20% LA) of oxytetracycline hydrochloride which produced by different manufacturers investigated for bioavailability and bioequivalence. In the study, two-period cross-over design was used. Drugs were administered by intramuscular route to gluteal muscle at a single dose-level of 20 mg/kg body weight to 20 clinically healthy Kıvırcık sheeps. Approximately 10 ml the blood samples were collected before administration (0. time) and at 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 24, 36, 48, 60, 72 and 84 h after administration. The blood samples were centrifuged at about 3000 rpm for 5 minutes, then plasma removed and stored -20 °C until analysed. Before starting to analyses, the validation process of the method was completed. The method was determinated as linear in the range of 0.2-8 p.g/ml, the limit of detection was 10 ng/ml, the limit of quantitation was 30 ng/ml. The recovery percentage was about 78%. On the bases of the results obtained from the analyses the values were obtained for Primamycin/LA and Terralent 20% LA, Cmax 8.00±2.05 ng/ml, tmax 2.65±1.09 h, AUC (o-*,) 154.95±50.37 ug.h/ml, and CIMX 8.61±1.42 ug/ml, tmax 3.15±0.88 h, AUG (0^,) 161.70±47.02 p,g.h/ml, respectively. Regarding to these values 90% confidence interval was constituted by using two-one sided test. Confidence interval of mean Cmax values were found 101. 71