Amin grubuna dayanan bazı analitik çalışmalar
Some analytical studies based on the amin groups
  1. Tez No: 123987
  2. Yazar: ARMAĞAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
46 ÖZET Bir 7t-akseptörü olan TCNQ bugüne kadar literatürlerde aminler dahil n-elektron donörü olan birçok ilaç maddesinin sadece spektrofotometrik tayinlerinde kullanılmıştır. Bu tayinler mavi renkli TCNQ“ radikal anyonunun oluşumuna dayanmaktadır. Biz kısa süre önce yayınladığımız bir çalışmada yerdeğiştirme reaksiyonuna dayandığında TCNQ nun sekonder aminler için bir HPLC ve TLC türevlendirme belirteci olarak kullanılabileceğini gösterdik (1). Eldeki tez çalışmasında, sekonder amin grubu taşıyan paroksetin (PA) ve desipraminin (DE) plazma seviyelerinin tayinleri için yeni HPLC yöntemleri geliştirildi. Ayrıca paroksetinin farmasötik preparatlarda tayini için yeni bir spektrofotometrik yöntem tarif edildi. Geliştirilen HPLC yöntemleri, bu maddelerin asetonitrilde 80 °C de 20 dakikada TCNQ belirteci ile yer değiştirme reaksiyonu sonucu oluşturdukları mor renkli kromoj enlere dayanmaktadır. Kromoj enler asetonitrilde, oda sıcaklığında ve karanlıkta gözlenen 24 saate kadar dayanıklıdır. Analizlerde katılmış 1.0 mL plazma örnekleri kalevilendirildikten sonra kloroformla ekstre edildi ve serbest bazların TCNQ ile reaksiyonu sonucu oluşan türevler ters-faz C\% kolona enjekte edildi. Maddelerden biri diğeri için iç standart olarak seçildi. Asetonitril: su (70:30) mobil faz sistemi ile sütundan 13.07 (PA) ve 15.46 (DE) dakikalarda elüe olan türevler 567 nm de deteksiyonla saptandılar. Benzer şekilde sulu çözeltilerle çalışılarak da ölçü grafikleri bulundu ve bunlar ekstraksiyon geri kazanımlarım hesaplamada kullanıldı. Plazmada yapılan ölçü grafiklerinde doğrusallık, paroksetin için 20-400 ng mL”1, desipramin için ise 15-400 ng mL“1 aralıklarında gözlendi. Deteksiyon limitleri PA ve DE için sırasıyla 2 ng mL”1 ve 1 ng mL“1 dir (Sinyal/Gürültü oranı:3/l). Ekstraksiyon geri kazanımları paroksetin için % 81.31- 88.13, ve desipramin için ise % 86.14 - 88.98 olarak bulundu. Aynı gün içinde yapılan analizlerde bağıl standart sapma değerleri paroksetin için % 3.81-13.47, desipramin için ise % 6.43-11.35 arasında, farklı günlerde yapılan analizler sonucunda elde edilen bağıl standart sapma değerleri ise paroksetin için % 8.15-14.61, desipramin için ise % 9.82-13.05 olarak bulundu. Paroksetin için geliştirilen yöntem bu maddenin farmakokinetik parametrelerinin bulunmasına uygulandı. Desipraminin preparatı memleketimizde bulunmadığı için ilgili47 yöntem plazmada, desipramini imipraminin major aktif metaboliti olarak takip etmede kullanıldı. Tezde ayrıca paroksetinin tabletlerde tayini için kolay ve hızlı yeni bir spektrofotometrik yöntem tarif edildi. Bu yöntem paroksetin bazının, asetonitrilde oda sıcaklığında TCNQ ile etkileşerek oluşturduğu mavi renkli TCNQ ”radikal anyonuna dayanmaktadır. Ölçmeler 845 nm de yapılarak konsantrasyonla absorbans arasındaki ilişkinin i. 5-1 5 jxgmL"1 aralığında doğrusal olduğu bulunmuştur. Yöntem maddenin tablet preparatındaki tayinine uygulanmış ve bulunan sonuçlar bir HPLC metodu ile bulunanlarla kıyaslanmıştır. Sonuçlar arasında ortalamalar ve standart sapmalar açısın dan %95 olasılık düzeyinde anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Until recently, 7,7,8, 8-tetracyanoquinodimethane as a 7t-acceptor has been used only for spectrophotometric determination of a number of n-electron donor drugs including amines. These methods are based on the blue coloured TCNQ“ radical anion formed by interaction of the drugs with the reagent. In a previous study (1) we reported that if a displacement reaction takes place, TCNQ can also be used as a derivatization reagent for HPLC and TLC for secondary aliphatic amines. In the present study, new HPLC methods are developed for the determination of plasma levels of secondary aliphatic amines bearing drugs paroxetine (PA) and desipramine (DE). In addition, a new spectrophotometric method is described for the determination of paroxetine in tablets. The HPLC methods developed are based on purple chromogens formed by displacement reactions of PA and DE with TCNQ in acetonitrile at 80 °C for 20 min. The chromogens are stable at room temperature in the dark up to 24 hours observed. The assays include extraction of the drugs from plasma (1.0 mL) with chloroform after alkalinization, derivatization of the bases with TCNQ and injection of the reaction mixture into a Cig reversed-phase column. One of the drug is used as internal standard for the other. Acetonitrile:water (70:30) was used as the mobil phase and the derivatives detected at 567 nm were eluted at 13.07 (PA) and 15.46 (DE) min. For calibration graphs linearity ranges of 20-400 ng mL”1 and 15-400 ng mL“1 were obtained in plasma for PA and DE, respectively. Detection limits were 2 ng mL”1 for PA and 1 ng mL“1 for DE at a signal-to-noise ratio of 3/1. Extraction recoveries were determined between 81.31- 88.13 % for PA and 86.14 - 88.98 % for DE. The intra-day and inter-day coefficient of variation ranged from 3.81- 13.47% and 8.15-14.61% for PA and 6.43- 11.35 % and 9.82- 13.05 % for DE, respectively. Using the method for PA, a pharmacokinetic study was performed. Because any pharmaceutical preparation of DE is not available in Turkey, the developed method for DE was used to follow desipramine in plasma as a major active metabolite of imipramine.49 In this thesis, a new, fast and easy spectrophotometric method is also described for the determination of paroxetine in tablets. The method is based on the blue-coloured TCNQ'”radical anion formed by interaction of the drug (base) with TCNQ in acetonitrile. By absorbance readings at 845 nm, linearity was observed between 1.5-15 ug mL"1. The proposed method was applied to the assay of this drug in tablets and the results were compared statistically with those obtained by an HPLC method.