Leptinin reaktif oksijen türleri ile etkileşmesinin akışa injeksiyon analiz-luminol kemiluminesansı yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the interaction of leptin with reactive oxygen species by using flow injection analysis-luminol chemiluminescence method
  1. Tez No: 124022
  2. Yazar: AYŞE NESLİHAN ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İCLAL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmanın amacı, leptinin hipokloröz (HOCİ) veya hidrojen peroksit (H202) ile uyarılmış luminol kemiluminesansı (LC) üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, akışa injeksiyon analiz-luminol kemiluminesans yöntemi kullanılmıştır. Akışa injeksiyon analiz-luminol kemiluminesans cihazı, bir peristaltik pompanın uygun bağlantılar ile kemiluminometreye bağlanmasından oluşmuştur. Luminol ve oksidan içeren kanallar tarafından kullanılan total akış hızı lml/dk'dır. Oksidan kanal, antioksidanın her defasında 25 ui hacimde uygulanmasına olanak veren bir infüzyon valfı içermektedir. Kombine akım, içinde luminol (İO^M) taşıyan fizyolojik tampon çözelti (PBS)'yi içeren akım ile kemiluminometrenin ölçüm hücresinden hemen önce karışmaktadır. Kemiluminesans sinyali milivolt cinsinden ölçülmüş ve antioksidanların etkileri sinyalin tepe noktasından, inhibe edilmediği seviyeye kadar olan kısmı ölçülerek, oksidana bağlı olarak oluşan maksimum kemiluminesansın yüzde değişimi olarak ifade edilmiştir. Leptin (10“7 - 10”4M) ve askorbik asitin (10“9 - 10”2), hidrojen peroksit ve HOCİ ile elde edilen sürekli kemiluminesans sinyalini konsantrasyona bağımlı tarzda ve anlamlı olarak inhibe ettikleri saptanmıştır.59 H2O2 veya HOCİ ile elde edilen kemiluminesans sinyallerinin konsantrasyona bağlı olarak arttığı gözlemlenmiştir. Leptin ve askorbik asitin konsantrasyon aralıkları boyunca, hidrojen peroksit veya HOCİ ile elde edilen kemiluminesans sinyallerini anlamlı olarak inhibe ettikleri saptanmıştır. Bu çalışmada leptin tarafından kemiluminesansın inhibisyonu kısmen oksidan ve leptin arasındaki doğrudan etkileşmeye, kısmen de leptinin luminol ve oksidanlar (H2O2 ve HOCİ) arasındaki kemiluminesans reaksiyonu üzerindeki etkisine bağlıdır. Leptin ve oksidanlar arasındaki doğrudan etkileşme, Leptinin in vivo etkilerinde fizyolojik bir öneme sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
60 Vm. SUMMARY The aim of the present study is to investigate the effect of leptin on luminol chemiluminescence induced by H2O2 or HOC1. In the experiments, flow injection analysis-luminol chemiluminescence method was used. The flow injection manifold was composed of coupling a peristaltic pump and the luminometer by suitable tubing. The total flow rate was 1 ml/min, shared equally between the luminol and the oxidant channel; the oxidant channel includes an infusion valve which successive nominally 25 ul injections of the antioxidant solutions were made. The combined flow was merged with luminol (lO^M) in physiologic buffer solution immediately before the flow cell of the photomultiplier tube of luminometer. The chemiluminescence signal was measured as the luminometer output in mV; the effects of antioxidants were measured by the depression of the signal from its uninhibited level and were expressed as a percentage attenuation of the maximum chemiluminescence due to the oxidant. The continous chemiluminescence signal obtained by H2O2 or HOC1 was significantly inhibited by either leptin(10“7M-10'4M) or ascorbic acid (10_9M-10”2M) in a concentration dependent manner.61 In the present study, the inhibition of chemiluminescence by leptin is partly due to the direct reaction between the oxidant and leptin and, partly due to the interference of the leptin with the luminol-oxidants (H2O2 and HOC1) chemiluminescence reaction. The direct interaction of leptin and the oxidants might have a physiologic importance in the in vivo effects of leptin.