Lycium barbarum L. ve L. ruthenicum murray meyvaları üzerinde kimyasal araştırmalar ve biyoaktivite çalışmaları
Chemical and bioactivity testing studies on the fruits of Lycium barbarum L. and L. ruthenicum murray
  1. Tez No: 124026
  2. Yazar: AYHAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KIRIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Başta Çin olmak üzere birçok Asya ülkesinde halk arasında yaygın olarak kullanılan Lycium türleri ile ülkemizde ilk kez kimyasal araştırma ve biyoaktivite çalışması gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de doğadan toplanmış L. barbarum ve L. ruthenicum meyvaları üzerinde öncelikle genel kimyasal deneyler yapılmış ve bu deneylerin sonuçlarına göre, indirgen bileşikler, fenolik maddeler ve antosiyaninlerin UV spektrometresi ve Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografısi (YBSK) ile miktar tayinleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca uçucu bileşiklerin analizi Gaz Kromatografîsi/Kütle Spektrometrisi (GC/MS) yöntemi ile yapılmıştır. MTT-Akut Toksisite ve DPPH* serbest radikali ile radikal süpürücü etki çalışmaları ile biyoaktiviteleri konusunda çalışmalar da başlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Lycium barbarum, Lycium ruthenicum, Solanaceae, Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografısi, Serbest Radikal Süpürücü Etki
Özet (Çeviri)
This is the first study in Turkey on the chemistry and biological activity of Lycium species which have been widely used as folk medicine in China and several Asian countries. Wild crafted fruits of Lycium barbarum and L. ruthenicum collected in Turkey were subjected to general chemical tests and accordingly reducing compounds, phenolics and anthocyanines were assayed by UV/VIS spectrophotometry and High Pressure Liquid Chromatography (HPLC). Volatile compounds were analysed by Gas Chromatography/Mass Spectrometry (GC/MS). Studies were initiated on acute toxicity, bioactivity and free radical scavenging activity. Keywords : Lycium barbarum, Lycium ruthenicum, Solanaceae, High Pressure Liquid Chromatography, Free Radical Scavenging Activity