Morfin aneljezisinin tail-flick ağrı modelinde cinsiyet ve zamana göre incelenmesi
Investigation of morphine analgesia on tail-flick method according to sex and time
  1. Tez No: 124069
  2. Yazar: EDA AYPAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
-51- VL ÖZET Ağrılı uyarana karşı yanıt eşiğindeki zamansal değişiklikler ile ilgili bilimsel çalışmalar XX. Yüzyılın başlarında başlamış ve günümüze kadar gerek nosisepsiyon ve gerekse antinosisepsiyonun zamansal değişimleri pek çok çalışmada incelenmiştir. Morfin analjezisinin de bir sirkadiyan ritim gösterdiği14 ve dişi ve erkekler arasında farklılıklar gözlenebileceği20 bildirilmiştir. Gerek gözlenen güniçi ritim gerekse dişi-erkek arasındaki farklılık kullanılan test, genetik gibi değişik faktörlerden kaynaklanabil mektedir. Bu çalışmanın amacı Tail-flick (refleks kuyruk çekme) metodu ile morfin analjezisinin zamana ve cinsiyete göre incelenmesidir. Deneyler günün 6 farklı saatinde (0800,1200, 1600, 20°°, 24°°, 0400), 12:12 aydınlık:karanlık periyodundaki dişi ve erkek swiss-albino fareler kullanılarak yapılmıştır. Hayvanlara serum fizyolojik, morfin (5mg/kg s.k.), nalokson (1 mg/kg s.k.) ve morfin (5mg/kg s.k.)+ nalokson (lmg/kg s.k.) kombinasyonu tail-flick testinden 30 dakika önce uygulanmıştır. Sonuçlar % Maksimum Olası Analjezi olarak değerlendirilmiştir. Yapılan testler sonucu morfin analjezisinin Swiss-albino erkek ve dişi farelerde karanlık periyodda tepe ve aydınlık periyodda çukur yapmak üzere gün içi ritim gösterdiği ve erkek ve dişi fareler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-52. VIL SUMMARY Studies on time-dependent changes in response to painful stimuli has been begun in early nineties and rhythmic fluctuations of both nociception and antinociception has been investigated by many researchers. Morphine analgesia shows circadian rhythm in mice and rats70,9 and in some studies it is reported that there is a sex difference in morphine analgesia20. However, both circadian rhythmicity and gender differences may depend on the model used and genetic factors. The aim of this study is to investigate morphine analgesia according to time and sex by tail-flick method. The experiments were made on six different times of the day (0800,1200,1600,2000,2400>0400) and female and male Swiss-albino mice were used. Saline, morphine( 5mg/kg s.c), naloxone (1 mg/kg s.c), morphine( 5mg/kg s.c.) + naloxone (1 mg/kg s.c.) combination were administrated to both female and male groups 30 minutes before tail-flick. Results were showed as %MPA (maximum possible analgesia) and ANOVA and Student's t test were used for statistical analysis. It is shown that morphine analgesia shows a circadian rhythm on both female and male Swiss-albino mice. A sex difference couldn't be seen on Swiss-albino mice.