Ereğli Demir-Çelik fabrikası kok fırını işçilerinde genotoksik hasarın mikroçekirdek ve kromozomal aberasyon teknikleri ile araştırılması
Determination of possible genotoxic damage in coke oven workers by cytochalasin-blocked micronuclei and chromosomal aberration techniques
- Tez No: 124070
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
-72- VII. ÖZET Epidemiyolojik veriler, endüstrileşmiş ülkelerde tütün kullanımının kanser ölüm nedenlerinin %30'unu, kimyasal karsinojenlere mesleksel maruziyetin ise %4'ünü oluşturduğunu göstermektedir. Bu karsinojenler içerisinde Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH) etkiledikleri işçi sayısı ve etkinlik yönünden ilk sırada yer almaktadırlar. Kok fırınları ise genotoksik ve karsinojenik etkili kompleks karışımlı kirleticiler olan PAHlar için önemli kaynaklardır. Çevresel maruziyete göre daha spesifik ve etkilerin daha iyi tanımlanabileceği kimyasal karsinojenlere mesleksel ortamda maruziyetlerin belirlenip maruz bireylerin erken olarak değerlendirilip önlemlerin alınması önemlidir. Bu durumda erken biyolojik cevapların belirlenebilmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası kok fırınlarında çalışan işçilerde PAH bileşiklerine maruziyeti (idrar 1-OH piren düzeylerinin ölçülmesi ile) ve bunun sonucu olası erken biyolojik etkileri -kromozomol hasan- periferal lenfositlerde kromozomal aberasyon (CA) ve mikroçekirdek (MÇ) sıklıklarının ölçümüne dayalı sitogenetik yöntemlerle belirlemektir. Deney grubunu, fabrikada kok fırınlarının değişik bölümlerinde (batarya - fınnüstü ve fırın çevresi ) çalışan, yüksek PAH maruziyeti olduğu düşünülen işçiler oluşturmaktadır. Kontrol grubunu ise aynı fabrikadan, mesleksel olarak PAH bileşiklerine ve diğer genotoksik maddelere maruz kalmayan paketleme bölümü çalışanları oluşturmaktadır. Her iki grup ta 50'şer kişiden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
-74- VIII. SUMMARY Epidemiological data show that, in industrialized countries, tobacco use constitutes 30% and occupational exposure to chemical carcinogens constitute 4% of the causes of cancer deaths. Among these carcinogens Polycyclic Aromatic Hydrocarbons (PAHs) are at the first place in terms of number of workers they affected and their effectiveness. Coke ovens are important sources for PAHs which are genotoxic and carcinogenic effective complex mixture polluters. It is important to detect occupational exposure to chemical carcinogens, which is more specific and where effects can be defined better as compared to environmental exposure, to evaluate exposed individuals early and to take necessary measures. In such case several methods are designed to determine early biological responses. The aim of this study is to determine the exposure to PAH compounds (by means of measuring 1-OH pyrene levels in urine), and to determine the possible early biological effects - chromosomal damage - caused by this on the coke oven workers of Ereğli Iron and Steel Company using cytogenetic methods based on measurements of chromosomal aberrations (CA) in peripheral lymphocytes and micronuclei (MN) frequencies. Experiment group consists of employees working on different areas of coke ovens (battery - top of the oven and the surrounding), who are thought to be highly exposed to PAH. Control group consists of packaging department employees of the same factory, who are not occupationally exposed to PAH compounds and other genotoxic materials. Both groups consist of 50 individuals.