Ankara'da yaşayan bireylerden sağlanan anne sütlerinde klorlu hidrokarbon pestisit kalıntı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of organochlorine pesticides levelsin human milk from residents of Ankara (2001-2002)
- Tez No: 124071
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET ÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
125 VH.OZET Endosülfan dışındaki pek çok organik klorlu pestisit (OKP) 1983 yılından itibaren ülkemizde yasaklanmıştır. Kısıtlama ve yasaklamalara rağmen bu bileşikler besin zinciri boyunca insanda birikmektedirler. Anne sütü yeni doğanların bu bileşiklere maruziyette ana kaynağını oluşturmaktadır. Yurdumuzda OKP'lerin düzeyleri çeşitli zaman aralıkları çeşitli bölgelerde itibariyle 1976 yılından beri araştırılmaktadır. Bu bileşiklerin sütteki düzeylerinin belirlenmesine yönelik olarak son yıllarda Ankara iline ait veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Hesaklorobenzen (BHC), p,p'DDT, p,p'-DDE, Hekzaklorohekzan izomerleri (cc-,f3-,y-), Endosülfan a ve Endosülfan |3, Endrin, Heptaklorepoksit rezidülerinin Ankara ilinden sağlanan anne sütlerindeki en son durumlarının belirlenmesidir. Bu amaçla OKP düzeylerinin saptanması amacıyla yaşlan 17-39 arasında değişen 101 bireyden anne sütü alınarak OKP düzeyleri Gaz-kromatografisi-ECD yöntemin yardımıyla belirlenmiştir. Sonuçlar ekstrakte edilebilen yağ miktarı üzerinden hesaplanarak ortalama±S. Sapma a-BHC, 0.048+0.15; p-BHC, 0.488+0.655; y -BHC 0.013±0.049 ; Heptaklorepoksit, 0.055+0.194 ; Endosülfan a, 0.009±0.064 ; Endosülfan 3, 0.015±0.070 ; Endrin, 0.061±0.227 ; HCB, 0.152±0.244 ; p,p'-DDE, 2.280±2.864 ; p,p'-DDT, 0.129+0.305, £-DDT, 2.658±3.404 ; £-BHC, 0.548+0.688 ppm olarak bulunmuştur. Ayrıca deneklerin yaş, yaptıkları doğum sayısı, sigara içme alışkanlığı, ekstrakte edilen yağ miktarı ve Quetelet indeksinin organik klorürlü pestisitler üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
126 VHLSUMMARY Most of the organochlorine pesticides (OCPs), excluding Endosulfan, were banned in Turkey in 1983. Despite of the restrictions or bans of these pesticides, they still circulate in various food chains and eventually concentrate in man. Mother's milk is the primary sort of infant and the infants being breast-fed are exposed to these residues present in their mother's milk. In Turkey OCP residues have been monitored in the Turkish populations by carrying out regional surveys at given time intervals since 1976. There are no recent data concerning the contamination of human milk by OCPs in Ankara, Turkey. The aim of this study is to present the actual concentrations of Hexachlorobenzen (BHC), p,p'DDT, p,p'-DDE, isomers of Hexachlorohexane (alpha, beta, gamma), Endosulfan I and U, Endrine, Heptachlorepoxide in human milk samples from Ankara. For this purpose 101 human milk samples from healthy donors living in Ankara for at least 5 years were analyzed for contamination levels of these pesticides. The mothers' age was 17 to 39 years, and they were nursing their first or second child. Gas chromatography with electron- capture detection was used to quantify residue levels on a lipid basis of OCPs. The concentration of a-BCH, 0.048±0.15; ' P-HCH, 0.488±0.655; y-BCH 0.013±0.049 ; Heptachlor epoxide, 0.055±0.194 ; Endosulfan a, 0.009+0.064 ; Endosulfan |3, O.015±0.070 ; Endrin, 0.061±0.227 ; Hexachlorobenzene, 0.152±0.244 ; p,p'-DDE, 2.280+2.864 ; p,p'-DDT, 0.129±0.305, £-DDT, 2.658+3.404 ; £-HCH, 0.548±0.688 expressed on a fat basis (ppm). The effects of the donors age, number of births, smoking habit, extractable fat, Quetelet index on the organochlorine pesticide content of human milk were also studied.