New Orleans (ABD) ve Ankara (Türkiye)'daki çeşitli hastanelerde prenatal bakım veren hemşirelerin eğitim rollerinin tanımlanması ve karşılaştırılması
Describing and comparing of the nursing education role in the prenatal care in new orleans (USA) and Ankara (Turkey) hospitals
  1. Tez No: 124225
  2. Yazar: AYFER ÜSTÜNSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR İNANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Araştırma, New Orleans (ABD) ve Ankara (Türkiye) hastanelerinde prenatal bakım veren hemşirelerin eğitim rollerinin tanımlanması ve karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışmanın sonucunda ülkemiz için doğum öncesi bakım merkezlerinde kullanılmak üzere uygun bir eğitim paketi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma New Orleans (ABD) ve Ankara (Türkiye) da ki çeşitli hastanelerin kadın hastalıkları ve doğum klinik ve antenatal polikliniklerinde Nisan 2002- Nisan 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, hemşirelik eğitimini tamamlamış (SML, yüksekokul ve üstü), çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve prenatal ünitede çalışan tüm hemşireler oluşturmuştur. Çalışma hemşirelerle sınırlandırılmış, öğrenci hemşireler ve hekimler çalışma dışında tutulmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Veri Anket Formu ve Prenatal Eğitim Kontrol Listesi modeli kullanılarak toplanmış ve bilgisayar ortamında Windows altında SPSS 11.0 istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır. => ABD'de örneklem dahilindeki hemşireler yaş, çalışma yılı ve prenatal bakımda çalışma yılları açısından Türkiye'deki hemşirelerden daha yüksek ortalamaya sahiptirler. => Eğitim düzeyleri açısından iki ülke arasında fark vardır. Bu fark ABD'de en yüksek oranda yüksek lisans ve Türkiye'de ise en yüksek oranda ön lisans düzeyinde hemşire olduğu şeklindedir. => Prenatal bakım vermek için özel eğitim alma ve sertifika sahibi olma açısından iki ülke arasında fark vardır. Bu fark ABD'lerinde özel eğitim alan ve sertifika sahibi olan hemşire oranının Türkiye'den daha fazla olduğu şeklindedir. => Prenatal eğitimin kalitesini etkileyen faktörlerin hemşireler tarafından belirtilmesinde her iki ülkede benzerlikler saptanmış olup, her iki ülkede de en yüksek oran olarak hastanın eğitim düzeyi belirtilmiştir. => Hemşirelerin prenatal eğitim verdikleri konulardan her iki ülkede de en yüksek oranda emzirmenin faydaları bulunmuştur. 79=> Hemşirelerin ek olarak verdikleri prenatal eğitim konuları Türkiye'de en yüksek oranda gebelik komplikasyonları, ABD'de ise en yüksek oranda solunum ve rahatlama teknikleri olarak bulunmuştur, => ABD'de, prenatal eğitim konuları olarak solunum ve rahatlama teknikleri, eylemin fazları, fötal monitör, aile içi şiddet ve baba eğitimi verilirken Türkiye de bu konularda eğitimin verilmediği bulunmuştur. => Eğitimde kullanılan yöntemlere bakıldığında, her iki ülkede de en fazla Tartışma, daha sonra Konferans yönteminin tercih edildiği belirlenmiş ve konuların sunumunda birden fazla eğitim yönteminin kullanımı iki ülkede benzer bulunmuştur. Araştırma da elde edilen veriler doğrultusunda, ülkemizde prenatal bakım ünitelerinde kullanılmak üzere, gebelik ayına uygun Gebe Eğitim Modeli geliştirilmiştir. Ayrıca her kesime ulaşabilen, daha kaliteli, standart ve sürekliliği olan prenatal bakım sunmak için önerilerde bulunulmuştur. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY Describing And Comparing Of The Nursing Education Role In The Prenatal Care In New Orleans (USA) And Ankara (Turkey) Hospitals This research was planned as descriptive and comparative in order to define and compare the education roles of prenatal care nurses in New Orleans (USA) and in Ankara (Turkey). It was aimed to develope an appropriate educational pocket in order to be used in prenatal care centers in our country(Turkey) at the end of this study. The research was performed in various obstetrics clinics and antenatal outpatient clinics between April 2002 and April 2003. The sample included all volunteer and graduate nurses in prenatal units excluding student nurses and doctors. Data was collected by the Demographic Data Form and the Prenatal Education Control Checklist Model prepared by the researcher. It was analyzed by SPSS 1 1.0 statistical program on Windows. The results were as follows: Sample in the US has higher mean values regarding age, working years in nursing and working years in prenatal care than that of Turkey. There was a significant difference at the educational levels of the nurses. The nurses in the US mostly had Master's degree and the nurses in Turkey mostly had two years education after college. There was a significant difference between two countries related to be qualified for giving prenatal care and to have a certificate. This difference was that the ratio of nurses being specifically qualified and having a certificate in the US was higher than that of Turkey. The educational levels of patients was at the highest ranked factor effecting the quality of prenatal education while other factors were smilar for both countries. The highest ranked subject was the“Benefits of Breastfeeding”among those of prenatal education for both countries. It was determined that the subject of prenatal education was the“Complications of Pregnancy”in Turkey while it was“Breathing and Relaxation Techniques”in the US as the additional ones. 81“Breathing and Relaxation Techniques”,“Phases of Labor”,“Fetal Monitoring”,“Violance in Family”and“Father Education”subjects were provided in the US while they were not focused on in Turkey. The mostly prefered educational methods were“Discussion”and“Conference”respectively. That more than one methods were used was smilar for both countries. As for the conclusions, the“Pregnancy Education Model”according to gestational month to be used in prenatal units in Turkey was developed. Suggestions were requested to offer accessiable, more quality, standardized and continuous prenatal care for every population. 82