Antibiyotiklerin üretral kateterlerde biofilm oluşumu üzerine etkisinin elektron mikroskopisi ile saptanması
Electron microscopic findings of the effects of antibiotics on biofilm formation on urethral catheters
  1. Tez No: 163893
  2. Yazar: HİKMET KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜVEN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET ANTİBİYOTİKLERİN ÜRETRAL KATETERLERDE BİOFİLM OLUŞUMU ÜZERİNE ETKİSİNİN ELEKTRON MİKROSKOPİSİ İLE SAPTANMASI Araştırmacı : Dr.Hikmet Köseoğlu Fakülte : Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji ABD Yazışma Adresi : Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji ABD. İnciraltı - İZMİR Amaç ve hipotez: Hastane enfeksiyonlarında üriner sistem enfeksiyonları önemli bir yer tutmaktadır. Bu enfeksiyonların önemli bir kaynağını üretral kateterizasyon oluşturmaktadır. Bakterilerin üretral kateterde biofilm oluşturması ise enfeksiyonun kronikleşmesine ve bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada idrar yolunda en sık karşılaşılan enfeksiyöz ajan olan Escherichia co/fnin üretral kateterlerde biofilm oluşum aşamalarının ve bu aşamaların çeşitli antimikrobiyel ajanlardan süreye bağımlı olarak nasıl etkilendiğinin scanning electron microscopy (SEM) ile gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem Üropatojenik Escherichia coli 04 susu ile enfekte doğal idrar kullanılarak 16 F lateks/silikon balon kateterlerde (Silkolatex RÜSCH GOLD ®) in vitro olarak modifiye Robbins cihazında biofilm oluşumu sağlandı. Beyin-kalp infüzyon buyyonda bir gecelik inkübasyondan sonra doğal idrara eklenerek 1 05- 1 06 cfu/ml E. coli elde edildi. Çalışmada kontrol grubu ile siprofloksasin, sefuroksim, gentamisin ve trimetoprim içeren dört antibiyotik grubu değerlendirildi, ilgili antibiyotiklerin, normal sağlıklı bir insanda tek doz uygulanım sonrası ortalama idrar konsantrasyonlarına uygun dozlardaki solüsyonlar halinde kateter içerisinden geçirilerek kateter yüzeyine tutunması sağlandı. Antibiyotik grubundaki kateterler daha sonra Modifiye Robins cihazının içerisine yerleştirilerek enfekte idrar ile muamele edildi. Çalışma gruplarından birinci, dördüncü ve yedinci günde 5 mm'lik onar adet kateter örnekleri alındı. Kontrol grubunda ilave olarak 4. saat, 12. saat ve 2. gün örneklemeleri de yapıldı. Kateter parçaları SEM ile incelenerek biofilm oluşum aşamalarına göre skorlama yapıldı. 7Bulgular: Enfekte kontrol grubunda kontaminasyonu takiben 4-12 saat arasında biofilm tabakası oluşumunun başladığı ve 12-24 saat arasında tamamlandığı gözlendi. Antibiyotiklerin bu süreci istatistiksel anlamlı olarak 2-4 gün süresince uzattığı saptandı. Biofilm oluşumunun geciktirilmesi siprofloksasin ve sefuroksim gruplarında daha belirgindi. Ancak tüm antibiyotik gruplarında antibiyotik muamelesine rağmen 4-7 gün arasında biofilmin hemen hemen tüm kateter örneklerinde kaçınılmaz olarak oluştuğu gözlemlendi. Sonuç: Kısa süreli üretral kateterizayonda tek doz antibiyotik, biofilm oluşumunu geciktirmektedir. Ancak, biofilmin üretral kateterler üzerinde kısa sürede oluşması akılda tutularak, gereksiz üretral kateterizasyondan kaçınılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ELECTRON MICROSCOPIC FINDINGS OF THE EFFECTS OF ANTIBIOTICS ON BIOFILM FORMATION ON URETHRAL CATHETERS Author : Hikmet Köseoğlu, MD. Faculty : Dokuz Eylül University School of Medicine Department of Urology Adress : Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji ABD 35340 Inciraltı - İZMİR / TURKEY Objectives: Infections of urinary system keeps an important place in nosocomial infections and the major source of these infections is urethral catheterisation. On the other hand, biofilm formation on uretral catheters by bacteria renders the infection chronic and bacteria resistant to antbiotics. Thus we aimed to show the natural biofilm formation of Escherichia coli which is the commonest infectious agent in urinary system on urethral catheter and to show the effects of various antibacterial agents on this biofilm formation using scanning electron microscopy (SEM). Methods: Biofilm was formed on 16F latex/silicone balloon catheter in the modified Robbin's device (Silkolatex RÜSCH GOLD ®) in vitro using natural urine infected with uropathogenic E. coli 04. Overnight culture of the organism in brain- heart infusion broth was added to natural urine to prepare 105-106 cfu/ml E. coli. The study included control and four study groups of ciprofloxacin, cefuroxime, gentamicin and trimethoprim. Antibiotics were passed through the lumen of urethral catheters at the respective doses equal to mean concentrations in urine of a normal healthy man after a single dose applied, for their adherence to the inner surface of urethral catheters. These antibiotic treated catheters were then placed into the modified Robbin's device. Ten 5-mm catheter samples were taken per study and control groups in the first, fourth and seventh days. Fourth and twelfth hour and second day samplings were taken in control group additionally. Cathetersamples were evaluated with SEM and were given scores according to the level of biofilm formation. Results: Biofilm layers were observed to develope between 4 and 12 hours in the infected control group and to complete between 12 and 24 hours. Antibiotics were found to delay this process up to between second and fourth days as significantly. The delay in biofilm formation was more prominent in the ciprofloxacin and cefuroxime groups. However, in all study groups, biofilm was found to maturate in almost all catheter samples between the days of four and seven. Conclusions: In short term urethral catheterisation single dose antibiotic delay the biofilm formation. However, keeping the fast growth of biofilm on the urethral catheters in mind, unnecessary catheterisations are to be avoided.