Inguinal herni ameliyatı geçirecek çocukların ebeveynlerine verilen eğitimin durumluk anksiyete düzeyine olan etkisinin incelenmesi
The Effects to evaluate of scheduled education given to parents of children who underwent inguinal hernia operation state anxiety levels
  1. Tez No: 124270
  2. Yazar: ÜLKÜ PIÇAKÇIEFE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA KHORSHİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırma inguinal nemi ameliyatı geçirecek çocukların ebeveynlerine yapılan eğitimin durumluk anksiyete düzeyleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğinde yapılmıştır. Inguinal herni ameliyatı için başvuran ebeveynler araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Uygulama ve kontrol grubundaki ebeveynler aile içindeki rolleri, yaşları, çocuklarının cinsiyeti ve çocuklarının yaşları bakımdan eşitlenmiştir. Çalışmanın amacı ebeveynlere açıklanmış ve katılım için sözlü onamları alınmıştır. Kontrol grubundaki ebeveynlere ameliyattan bir gün önce rutin bilgi verilerek ameliyat günü sabahı çocukları ameliyata inmeden önce tanıtım formu ve durumluk anksiyete envanteri uygulanmıştır. Uygulama grubundaki ebeveynlere ameliyattan bir gün önce hastaneye geldiklerinde karşılıklı, yüz yüze, sözel iletişim teknikleri ve beden dili de kullanılarak ameliyat konusunda bilgilendirici eğitim yapılmış, broşür verilmiş ve broşürü ameliyat olmadan önceki gece okuması istenmiştir. Ameliyat sabahı kliniğe geldiklerinde çocukları ameliyata girmeden önce tanıtım formu ve Durumluk Anksiyete Envanteri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin sayısal ve yüzdelik dağılımları verilmiş, verilerin analizinde Pearson's ki - kare, Fisher's exact test, Varyans analizi, Tukey - HSD Post - Hoc testi ileri analizi kullanılmıştır, ölçeğin güvenirlik katsayısı r = 0,9287 bulunmuştur. Verilerin toplanmasında tanıtım formu ve durumluk anksiyete envanteri kullanılmıştır. Uygulama ve kontrol grubundaki ebeveynlerin durumluk anksiyete puanları arasında fark olmadığı saptanmıştır. Uygulama grubundaki ebeveynlerin durumluk anksiyete puan ortalaması (x =39.03), kontrol grubundaki ebeveynlerin durumluk anksiyete puan ortalamasından (x=40.87) daha düşük bulunmuş, ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. Uygulama grubundaki ebeveynlerin meslekleri, aile içindeki rolleri, babaların eğitim düzeyi, çocuklarının cinsiyeti, yaş grupları, çocuklarının daha önce 71hastaneye yatma durumları ile ameliyat öncesi durumluk anksiyete düzeyi arasında ilişki olmadığı saptanmıştır. Kontrol grubundaki annelerin mesleği, yaş grubu, eğitim durumu, babaların mesleği, yaş grubu, eğitim durumu, çocuklarının cinsiyeti, yaşı, geçirdiği ameliyat türü, daha önce hastaneye yatma durumu ile ameliyat öncesi durumluk anksiyete düzeyi arasında ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to evaluate the effects of scheduled education program given to parents of children who underwent inguinal hernia operation on preoperative State anxiety levels. The study was conducted in Pediatric Surgery Department of Dokuz Eylul University Hospital. The sample population of the study consisted of parents applied to hospital for their children's inguinal hernia. The parents in the study and control groups were matched by their roles in the family, age, sex and age of their children. The parents were explained the aim of the study and their informed consent was obtained. The parents were informed with routine information the day before the operation and on the day of operation, they were applied introductory form and State Anxiety inventory. Informative education was performed for the parents in the study group by using mutual, face - to - face, verbal communication techniques as well and body language when they came to the hospital on the day before the operation and they were given a brochure and asked to read it. Introductory form and state anxiety inventory was applied when they had came to the clinic before their children underwent to operation on the day of the operation. The numeric and percentile distribution of the results were shown. Pearson's Chi - square test, Fisher's exact test, analysis of variance (ANOVA) and Tukey - HSD Post - Hoc test was used for statistical analyses. Confidence co-efficient of the scale was found as r =0. 9287. Introductory form and state anxiety level were used to collect the data. No difference was found between state anxiety scores of the parents in study and control groups. Mean Conditional (situational) anxiety point of the parents in the study group (x= 39.03) was found to be lower than mean conditional (situational) anxiety point of the parents in the control group (x = 40.87) but this difference wasn't found to be significant. 73No correlation between the followings and preoperative state anxiety level was found: occupations of the parents, roles of the parents in the family, educational levels of the fathers, sex and of children, history of previous hospital admission. It was found that there wasn't a correlation between the following criteria and state anxiety level: Occupation, age and educational level of the mothers; occupation, age and educational level of fathers, sex of children, type of operation, history of previous hospital admission. It was found that among the mothers in study group, state anxiety scores were higher in the mothers who were literate or graduate of elementary school. In the study group, the state anxiety scores of the fathers who were self- employed were higher. It has been observed that state anxiety scores were higher in the mothers of 15 to 25 years old. It has been observed that state anxiety scores were the highest among the parents whose children underwent operation for inguinal hernia plus un descended testes whereas the lowest among the parents whose children underwent inguinal hernia plus hydrocele. It was concluded as a result of the present study that the scheduled educational program was ineffective to reduce state anxiety level in the parents whose children underwent operation for inguinal hernia. In conclusion, conditional (situational) anxiety level was found to be in intermediate level (x= 39.95) in the parents whose children will undergo inguinal hernia operation, to increase in parents whose children will undergo a second operation in addition to inguinal hernia operation and in parents who are between 15 and 25 years old and in mothers with a low educational level. It was also found that education given in one stage-interview was not effective in reducing anxiety level of parents and effects of this interview was limited. 74