Van yöresinde insan ve köpeklerde Toxocariasis'in yayılışı
Distribution of Toxocariasis in humans and dogs in Van province
  1. Tez No: 683632
  2. Yazar: MUTALİP ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Van yöresinde enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile Toxocara canis'in insanlardaki seroprevalansını ve köpeklerde bağırsak parazitlerinin yaygınlığını saptamak, ayrıca seropozitif insanlarda klinik bulguları değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma Eylül 2005-Eylül 2007 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışma kapsamına, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesinin değişik polikliniklerinde muayene edilen ve hipereozinofili, karın ağrısı ve çeşitli deri şikâyetleri olan 800 hasta ile kontrol grubuna sağlıklı görünümlü 100 kişi alındı. Hasta ve kontrol grubunu oluşturan kişilerden dışkı ve kan örneği alındı. Ayrıca bağırsak parazitlerinin araştırılması amacıyla, 420 köpekten dışkı örneği alındı. Bütün örnekler, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi Parazitoloji Laboratuarında incelendi. Kan serumlarında ELISA yöntemiyle (R-Biopharm AG-Germany) T.canis seropozitifliği araştırıldı, bu kan örneklerinin eozinofil sayıları ve total IgE değerleri belirlendi. İnsanlara ait dışkı örnekleri nativ-Lugol ve yoğunlaştırma yöntemleri ile incelendi ve çocuklara selofan-bant yöntemi uygulandı. Köpeklerin dışkı örnekleri makroskobik, nativ-Lugol, modifiye asit-fast boyama ve yüzdürme yöntemleri ile incelendi. Kırsal alanda ikamet eden kişilerin %19,33, şehir merkezinde ikamet eden kişilerin ise %12,57'sinde olmak üzere hastaların toplam %16,38'inde toxocariasis saptandı. Pozitiflik, erkek hastalarda %15,58, kız çocuğu-kadın hastalarda ise %17,30 olarak belirlendi. Hastaların %25'inde hipereozinofili, bu hastaların ise %30'unda toxocariasis saptandı. Toxocariasis çocukların %7,27'sinde, erişkinlerin ise %21,14'ünde görüldü. Total IgE seviyesi yüksek saptanan hastaların %46,63'ünde toxocariasis'in pozitif olduğu gözlendi. Toxocariasis'li hastaların %34,35'inde ürtiker, %23,66'sında deri kaşıntısı, %12,21'inde ise karın ağrısı saptandı. Hastaların %13,88'sinde bağırsak parazitlerine rastlandı. Köpeklerin %63,10'unda bir ya da daha çok sayıda bağırsak paraziti bulunmuş olup, T.canis'e %19,05 oranında rastlandı.
Özet (Çeviri)
This study was performed to detect the seroprevalence of Toxocara canis in humans by enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) and distribution of intestinal parasites in dogs, and to evaluate clinical signs in the seropositive patients in Van province, as well. The study was carried out between September 2005 and September 2007. Eight hundred patients with hypereosinophilia, abdominal pain and various dermatological complaints, who were inspected in various out Patients Clinics of the Research Hospital of Yüzüncü Yıl University, and 100 healthy individuals as control group were investigated. Blood and stool samples were taken from all indivuduals. Besides, the stool samples of 420 dogs were also taken for the investigation of intestinal parasites. All samples were examined in Parasitology Laboratory of Research Hospital, Yüzüncü Yıl University. Specific anti-T.canis IgG in the individuals?sera were investigated using ELISA methode (R-Biopharm AG, Germany), and eosinophile counts and total IgE levels of the blood samples were determined. The stool samples of the individuals were examined in native-Lugol, by concentration methods, and sellophane?tape methode was carried out on the children. The stool samples of the dogs were examined macroscopically, by native-Lugol, modified acid-fast paint and flotation methods. Toxocariasis was detected in 16,38% of blood samples of the patients, in 19,33% of individuals living in rural areas and in 12,57% of individuals living in the downtown. Seropositivity was determined in 15,58% of male and in 17,30% of female. Hypereosinophilia was determined in 25% of patients, and toxocariasis also was detected in 30% of the individuals determined eosinophilia. Toxocariasis was observed in 7,27% of the children and 21,14% of the adults. Toxocariasis was detected in 46,63% of individuals who were also found total IgE level as high. Urticaria was detected in 34,35%, pruritus in 23,66% and abdominal pain in 12,21% of patients with toxocariasis. Intestinal parasites were encountered in 13,88% of the patients. One or more intestinal parasite species were observed in 63,10% of the dogs, and T.canis was encountered as 19,05%.