Diabetik hastalarda glomerül filtrasyon oranları ve üriner albumin atılım oranlarının karşılaştırılması
Urinary albumin extraction rate and glomerular filtration rate on diabetic patient
  1. Tez No: 79821
  2. Yazar: YUSUF ERKAN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZEKİ ÇELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Özet Diabetes mellitus'ta mortalite akut komplikasyonlardan çok kronik komplikasyonlar tarafından belirlenmektedir Diabetik nefropati DM'un major, uzun süreli komplikasyonlarından olup erken dönemde teşhis edilebilmesi diabetin prognozu ve tedavisi açısından son derece önemlidir. Çalışmamızın amacı GFR ölçümünün ve UAER tetkikinin erken dönem diabetik nefropati tanısındaki yeri ve önemini araştırmaktır. Çalışmamız 60'ı kadın ve 24'ü erkek olmak üzere 84 diabetik hasta ve 15 kadın ve 5 erkek olmak üzere toplam 20 sağlıklı insan (kontrol grubu ) üzerinde yapıldı. Diabetik hastalar diabet yaşlarına göre 0-1 yıl,l-10 yıl ve 10 yıl üzeri olmak üzere üç gruba ayrıldı. Her grubun biyokimyasal analizleriyle birlikte UAER'ı ve sintigrafik GFR ölçümleri yapıldı. Çalışmamızda ortalama GFR değerleri grup l'de 117,46±24,14, grup 2'de 100537±30,73, grup 3' de ise 86,40±33,79 olarak ölçüldü. Kontrol grubunun GFR değerleri 115,45±12,41 olarak bulundu. Diabetik hastaların %55'inin UAER'larında artış saptandı ve GFR'si düşük olguların ise %24'ünde normoalbuminüri gözlendi. Çalışmamızın sonucunda diabetik nefropatinin erken tanısında ve hastaların takibinde UAER'nın yanısıra GFR ölçümlerinin önemli bir yeri olacağı düşünüldü. Ayrıca GFR ölçümünün sintigrafik metotla kolay ve güvenilir bir şekilde yapılabileceği kanısına varıldı. 67
Özet (Çeviri)
Abstract Mortality in Diabetes Mellitus is determined more by chronic complications than acute complications. Diabetic nephropathy is major and long term complications of Diabetes Mellitus. Early diagnosis of diabetic nephropathy is essential for the prognosis of diabetic and medical treatment. The aim of this study is to investigate GFR estimation and UAER the place and importance in the early diagnosis of diabetic nephropathy. This study is done with 84 patients, 60 of whom are women and 24 of whom are men and in the control group there 20 healthy people 15 of whom are women and 5 of whom are men. According to their diabetic ages, the patients were divided into there groups as 0-1 year, 1-10 year and over 10 years. For each group biochemical analysis with UAER and GFR estimations by scintgraphic methods are done. In our study the average GFR values are estimated as 117,46±24,14 in group I, 100,37+30,73 in group II and 86,40 V3 3, 79 in group HI. The average GFR values in the control group are estimated as 1 15,45±12,41. It's found out that the UAER values increase in the %55 of the patients with Diabetes mellitus and normoalbuminuria is observed in the %24 of the patients with low GFR. In conclusion it's observed that in the early diagnosis of diabetic nephropathy and patients observation not only UAER but also GFR estimations have an important role. It's also concluded that scintgraphic method is easy and reliable way of GFR estimations. IC1 __ mWKFZ 68