Glomerüler filtrasyon hızı optimizasyon
  1. Tez No: 79819
  2. Yazar: MUAMMER URHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VL ÖZET GFR düzeylerindeki düşüşün böbrek hastalıklarının en erken bulgusu olması nedeniyle rFR hesaplaması renal patoloji düşünülen hastaların değerlendirilmesinde kullanılan ilk ve en nemli parametrelerden birisidir. Pratik olmaları ve genel böbrek fonksyonlan hakkında bilgi ermeleri nedeniyle bu amaçla kullanılan plazma üre ve kreatinin değerlerinin saptanması veya ıdojen kreatininin klerensinin hesaplanması istenilen düzeyde hassas değillerdir. GFR Içümünde yüksek hassasiyet ve özgüllüğü olan inülin gibi diğer ajanlarla yapılan çalışmalar ise ıknik olarak oldukça zor ve zahmetli olup; rutin olarak kullanımları mümkün değildir. Radyonüklidler kullanarak GFR ölçümü yapmak diğer teknikler ile karşılaştırıldığında; ıdyoaktivitenin ölçümündeki basitlik, doğruluk ve tekrarlanabilirliği nedeniyle daha rantajlıdır. Bu çalışmanın amacı istenilen niteliklere uygun, yeterince pratik ve doğru sonuçlar îrebilen en uygun radyoizotopik GFR ölçüm metodunun araştırılmasıdır. Bu amaçla Tc-99m TP A kullanılarak kamera yöntemleri ve 1 ve 3. saatlerde plazma örneği alımına dayalı GFR îsaplama metodlan, inülin klerens çalışmaları ile mükemmel korelasyon gösteren GFR- ltrafiltrat çift örnekli metod ile karşılaştınlmıştır. Böbrek derinliğinin ultrasonografik olarak saptandığı veya hastanın boy ve ağırlığı ulanılarak Tonnesen formülüne göre böbrek derinliğinin saptandığı kamera yöntemlerinin sndi aralarında çok iyi korelasyon gösterdikleri saptanmış olup; böbrek derinlik ölçümünün rk oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. GFR-Ultrafiltrat çift örnekli metodu ile kreatinin ve kreatinin klerensleri arasında ırelasyon % 87 ve üzerinde saptanmıştır. GFR-Ultrafiltrat çift örnekli ile GFR-Tüm plazma tek örnekli metodlar arasında % 95 relasyon, GFR-Ultrafiltrat çift örnekli ile GFR-Tüm plazma çift örnekli metodlar arasında % korelasyon saptanmıştır. Elde edilen korelasyonların çok yüksek olması nedeniyle rutin gulamada 3. saatte alınan tek bir plazma örneğinin GFR hesaplaması için yeterli doğrulukta ıbileceği kanısına varılmıştır. 55
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY Since fall of Glomerular Filtration Rate (GFR) is the earliest symptom in patients with renal desease; GFR estimation is the first and one of the most important parameter for evaluation of patients with possible renal patology. Measurement of plasma creatinin and urea levels or estimation of endogenous creatinin clearance are not sensitive methods. Highly sensitivite and specific studies with inulin and the other GFR agents are not easy to performe in routine clinical investigations. GFR estimation with radionuclides is more advantageous because of its easiness, accuracy and reproducability of measurement of radioactivity, compared to other techniques. The aim of the present study is to investigate the most convenient GFR estimation method that is accurate. A comparison has been made between camera methods, GFR- Whole plasma sampling methods at one and three hours after Tc-99m DTPA injection and GFR-Ultrafiltrate two sample method which has an exellent corelation with inulin clearance studies. There was a good corelation beetween camera methods in which renal debth measured by ultrasonography and Tonnesen formula to estimate GFR. As a conclusion renal debth measurement makes no difference in GFR estimation. The correlation of GFR-Ultrafiltrate two sample method with GFR- Whole plasma one sample method and GFR- Whole plasma two sample method is % 95 and % 96 respectably. It is concluded that GFR- Whole plasma one sample method is accurate and simple method for routin clinical studies. 56