Sıçanlarda apandisit modeli: Akut faz reaktanları ve oksidatif hasar belirteçlerinin karşılaştırılması
Appendicitis model in rats : Comparison of acute phase reactants and oxidative damage markers
- Tez No: 452879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT LEVENT ELEMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deneysel sıçan apandisit modelinde doku inflamasyon sürelerinin interlökin 1 (IL?1), interlökin 6 (IL?6), tümör nekrotizan faktör (TNF), C reaktif protein (CRP), serum amiloid A acute phase reactant(SAA), beyaz küre (BK), oksidatif stres ve toplam inflamasyon skoru üzerindeki etkisi araştırıldı.Denekler ve Yöntem: Apendiks mezo damarları dışarıda bırakılarak 2/0 polglactin dikişle bağlanan 42 sıçan altışar denek içeren 7 gruba rastgele olarak ayrıldı (Grup 1?7). Birinci grupta bağlanmış olan appendiks hemen eksize edildi. Diğer gruplarda sırasıyla, 6., 12., 24., 48., 72 ve 96. saatlerde deneklere re-laparotomi yapıldı. Sıçanlardan kan örnekleri alınarak BK hemen çalışılırken akut faz reaktanları (AFR) için santrifüje edilen serum -70 santigrat derecede saklandı. Daha sonra serumdaki IL?1, IL?6, TNF, CRP, SAA değerlerine bakıldı. Inflame appendiks eksize edildi ve serum fizyolojik ile temizlenerek doku biyokimyası tetkikleri ve histopatolojik inceleme için iki eşit parçaya bölündü. Doku biyokimyası tetkikleri için ayrılan parçalar -70 santigrat derecede, histopatolojik inceleme için ayrılan parçalar ise % 10 formalin içinde saklandı. Doku biyokimyası analizi için homojenizasyonun ardından dokular +4 santigrat derecede santrifüje (Jouan G412) edildi ve ultraviyole spektrofotometre (Heraeus 400, Kendro Laboratory Product, Osterode, Germany) ile toplam thiol (T-SH), protein thiol (P-SH), ileri oksidasyon protein ürünleri (advanced oxidation protein products) (AOPP), protein karbonil (PCO) ve 8-hydroxy?2'-deoxyguanosine (8-OHdG) düzeyleri çalışıldı. Dokulardaki toplam protein miktarı Bradford yöntemi ile belirlendi. Histopatolojik incelemede inflamasyon sınıflaması modifiye Biert-Verhofstad skalası ile yapıldı. Nekroz, polimorfonükleer lökosit sayısı (PMNL), makrofaj sayısı, lenfosit, peritonit ve perforasyon değerlendirildi ve toplam inflamasyon skorları kaydedildi. Sonuçlar, ortalama ± standart sapma olarak, Kruskal-Wallis H Testi, One-Way ANOVA ve Tukey yöntemleri ile değerlendirildi. P0,05) değerleri birbirine benzer bulundu. IL?1 ile IL?6, TNF ve SAA arasında, IL?6 ile IL?1, TNF, SAA ve CRP arasında, TNF ile IL?1, IL?6, SAA ve CRP arasında, SAA ile IL?1, IL?6 ve TNF arasında, CRP ile IL?6 ve TNF arasında istatistiksel olarak anlamlı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate acute phase sitokins and reactants and the oxidative stres parameters in the rat appendicites model related to the degree of the inflammation.Material and Methods: Forty-two rats, that had previously created appendicitis by simple ligation of the appendix while preserving the mesenteric vessels, were randomly located in seven groups. In Group 1 appendectomy was carried out simultaneously. In rest of the groups re-laparotomy was performed on the 6th, 12th, 24th, 48th, 72nd and 96th post-operative hours respectively and appendectomy was performed. White blood cell (WBC), and serum interleukin?1 (IL?1), interleukin?6 (IL?6), tumor necrosis factor (TNF), C-reaktive protein (CRP) and serum amyloid A (SAA) levels were measured just before appendectomy was performed. Excised appendices were divided into two equal pieces for tissue biochemical analzes and histopathological evaluations. Following homogenization the tissues were centrifuged at +4 degrees Celsius and tissue preotein carbonyl (PCO), total thiol (T-SH), protein thiol (P-SH) and advanced oxidation protein products (AOPP) levels were measured by a UV?visible spectrophotometer. Total protein assay was performed by Bradford method. Inflammation was evaluated with modified Biert-Verhofstad classification. Necrosis, polimorphonuclear leukocyte count, macrophage count, peritonitisi, perforation, hemorhage and edema were evaluated and total scores were determined. The values were presented as mean ± Standard deviation and the statistical analyzes were performed with Kruskal-Wallis H-Test, One-Way ANOVA and Tukey tests. P was significant at 0.05). Statistically significant correlations were archieved between IL?1 and IL?6, TNF, SAA; between IL?6 and IL?1, TNF, SAA, CRP; between TNF and IL?1, IL?6, SAA, CRP; between SAA and IL?1, IL?6, TNF; between CRP and IL?6, TNF. No correlation was significant between WBC and other parameters. IL?6 and TNF levels elevated on 6th hour while IL?1 and SAA levels elvated on 12th hour. CRP levels didn?t show an elevation during inflammation. IL?6, IL?1 and TNF levels decreased rapidly after 24 hours.