Pentilentetrazol ile indüklenen akut nöbet modelinde betahistinin antiepileptik, antiinflamatuar ve antioksidatif potansiyelinin incelenmesi
Investigation of antiepileptic, antiinflammatory and antioxidative potential of betahistine in pentylentetrazole induced acute seizure model
- Tez No: 716869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERGÜL ERKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Epilepsi kronik bir nörolojik bozukluktur. Epileptik nöbetler, eksitasyon ve inhibisyon arasındaki hassas dengenin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı betahistinin, ratlarda pentilentetrazol (PTZ) ile indüklenen akut nöbet modelinde nöbet gelişimi, oksidatif stres ve inflamasyon süreçlerine etkilerinin tespit edilmesidir. Wistar albino erkek rat rastgele 4 ayrı gruba ayrıldı (n=28); 1) Kontrol, 2) Pentilentetrazol+Serum Fizyolojik (PTZ+SF), 3) Pentilentetrazol+Betahistin-1 (PTZ+BH-1) ve 4)Pentilentetrazol+Betahistin-10 (PTZ+BH-10). Ratlara, 8 gün boyunca betahistin (1 ve 10 mg/kg) veya serum fizyolojik (SF) enjekte edildi. 8. gün betahistin veya SF enjeksiyonundan yarım saat sonra deney gruplarındaki ratlara PTZ (65 mg/kg, i.p.) enjekte edildi. İlk miyoklonik jerk (IMJ), jeneralize tonik klonik nöbet (JTKN) ve jeneralize tonik ekstensiyon (JTE) latansı kaydedildi. Beyin dokusunda malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), tümör nekroz faktör-α (TNF-α), interlökin-6 (IL-6) ve interlökin-1β (IL-1β) parametreleri ELISA ile araştırıldı. IMJ ve JTKN latansı açısından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic neurological disorder. Epileptic seizures result from the disruption of the delicate balance between excitation and inhibition. The aim of the present study was to determine the effects of betahistine on seizure development, oxidative stress and inflammation processes in pentylenetetrazole (PTZ) induced acute seizure model in rats. Wistar albino male rats were randomly divided into 4 groups (n=28): 1) Control, 2) Pentylenetetrazole+ Physiological saline (PTZ+PS), 3) Pentylenetetrazole+Betahistin-1 (PTZ+BH-1) and 4) Pentylenetetrazole+Betahistine-10 (PTZ+BH-10). The rats were injected with betahistine (1 and 10 mg/kg) or physiological saline (PS) for 8 days. On the 8th day, half an hour after betahistine or SF injection, the rats in the experimental groups were injected with PTZ (65 mg/kg, i.p.). First myoclonic jerk (IMJ), generalized tonic clonic seizure (JTKN), and generalized tonic extension (JTE) latencies were recorded. Malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), tumor necrosis factor-α (TNF-α), interleukin-6 (IL-6) and interleukin-1β (IL-1β) parameters were investigated in the brain tissue by ELISA. There was no significant difference in terms of IMJ and JTKN latencies.