Anne-kordon serumlarında listeria monocytogenes 'O' antikorlarının tüp aglütinasyon yöntemi ile araştırılması
Investigation of listeria monocytogenes 'O' antibodies in maternal and cord sera with tube aglutination method
- Tez No: 124348
- Danışmanlar: PROF.DR. A. TEVFİK CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Gram-pozitif, fakültatif intrasellüler bir bakteri olan Listeria monocytogenes, doğada yaygın olarak bulunur ve duyarlı kişilerde invaziv ve sıklıkla fatal olabilen hastalıklara yol açar. Listeriyoz vakalarının 1/3 'ü gebelik sırasında meydana gelir. Yenidoğanlar gebelerden daha fazla olmak üzere gebelikte geçirilen infeksiyonun ciddi etkilerine maruz kalırlar. Listeria monocytogenes gebelik sırasında plasentadan fötusa geçebilmekte ve fötusun infeksiyonu sonucu abortus, erken veya ölü doğumlara neden olabilmektedir Gebelik sırasında bu denli önemli sorunlara yol açmakla birlikte tam konduğunda tedavisi mümkün olan listeriyoz için rubella ve diğer konjenital infeksiy onlarda olduğu gibi duyarlılığı tarayan rutin bir test yoktur. Biz bu çalışmamızda, listeriyoz tanısı için daha önceki gebelikleri fetal kayıp veya başka bir obstetrik nedenden dolayı küretajla, abortusla veya ölü doğumla sonuçlanmış sorunlu gebelikleri olan 69 ve obstetrikle ilgili hiçbir sorunu olmayan 206 olmak üzere 275 anne serumunda çeşitli Listeria monocytogenes serotip“0”antikorlarım araştırmak istedik. Buna ek olarak doğum sırasında 8-10 cc kordon kam da alarak tüp aglütinasyon yöntemi ile Listeria monocytogenes“O”antikorlarım araştırdık. Sorunlu ve sorunsuz gebelerdeki Listeria monocytogenes“O”antikorlarının dağılım oranlarım ve bu antikorların anneden bebeğe geçişini inceledik. Bu çalışmada liyofilize edilmiş olarak elimizde bulunan l/2c, 3b, 4ab, 4c, 4d olmak üzere 5 adet Listeria monocytogenes serotipi kullanılmıştır. Bu serotipler besiyerinde üretilmiş, özellikleri incelenmiş ve“O”antijenleri elde edilerek tüp aglütinasyon yönteminde kullanılmıştır. Hem anne, hem de kordon serumunda Listeria monocytogenes“O”antikorları saptanarak, karşılıklı olarak değerlendirimi yapılmıştır. Anneler 16-38 yaş dağılımında olup, yaş ortalamaları 24.7 bulunmuştur. Çalışma grubumuzun özelliğine bağlı olarak ancak bir kez kan alabilme olanağı bulunmuştur. Bu nedenle titre artışlarının izlenmesi, olanak dışı kalmıştır. Bunun sonucu olarak 1/320 ve üstü titreler“olumlu”şeklinde değerlendirilerek“pozitif ve ”negatif 'dağılımlarına bakılmıştır. Düşük veya ölü doğum yapma gibi gebelikle ilgili bir sorunu bulunan 69 anne serumundan 55'inde (%80), tüm çalışılan serotiplerle ilgili titre dağılımıl/320'nin,RkUı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Listeria monocytogenes is a facultativ intracellular pathogen and widely distrubuted in the environment. They often capable of causing invasiv and often fatal illnes in susceptible individuals. About one-third of listeriosis cases happen during pregnancy. Newborns, rather than the pregnant women themselves, suffer the serious effects of infection in pregnancy. Listeria monocytogenes is capable to transfer during pregnancy to fetus and cause abortion, prematur ore stillbirth. This serious pathogen particularly in pregnancy could be treated if diagnosed, but there is no routine screening test for susceptibility to listeriosis during pregnancy, as there is for rubella and some other congenital infections. In this study, we investigate in 275 maternal sera different Listeria monocytogenes serotype (O) antibodies for diagnosis of listeriosis. 69 cases of them had in their previous pregnancies abortus, stillbirth or curetaj and 206 had no obstetrical patology. Adittionally, we took 8-10 cc cord blood and search for antibodies Listeria monocytogenes serotype (O) with tube aglutination method. We investigate Listeria monocytogenes serotype (O) antibody distrubition rate at the two group and the transfer of this antibodies from mother to child. We used 5 available liofilizated Listeria monocytogenes serotype (O) (serotypes l/2c, 3b, 4ab, 4c, 4d). This serotypes are cultured, their caracteristics are noted. Then we produced“O”antigens and used in tube aglutination method. We established Listeria monocytogenes serotype (O) antibodies in both maternal and cord sera and evaluated reciprocaly. Mothers are 16-38 years of age. We could take material only one time because of our cases special feature. Therefore we couldn't have the chance of evaluate the increase of the titreş. The values of 1/320 and more admitted as positive. We evaluated the distibution of positivity and negativity. %80 (55 of 69) of obstetricaly patologic group are negative, and %20 (14 of 69) are positive with the titre values of 1/320. The other group of 206 cases without obstetrical patology, %78 of cases (161 of 206) are negative (titre values under 1/320) and the rest of the group %22 (45 of 206) has the positive aglutination titre to one ore more serotypes. mAll the cord blood sera of the of obstetricaly pathology group are negative. Nonpathological group of 206 there are two positive cord seras (two of them are serotype 4ab). This babies mothers have positive aglutinin titre of 1/320 of serotype 4 ab. This finding was evaluated as transfer of the pathojen from mother to child. The frequent serotype are l/2c and 4ab (n=6) in the obstetricaly pathologic group, in the other group the most frequent serotypes are 4ab (n=21) and l/2c (n=17). As the result, the frequent serotype in our study was serotype 4ab. We have only one result of 1/640 of serotype 3b in maternal sera. The more positivity in the nonpathological group could be the result of the treefold more number of cases than pathological group. As the result of our study the women encountered the antigens of Listeria monocytogenes in any period of their life time (most 21-25 years of age) and they produce any titreş of antibodies against this pathogen. We propose the tube aglutination method, because its less time consuming, simple to perform and no need many technichal equipment for searching this lifethreatening pathogen that seriously affect mother and child. So we can prevent the bad pregnancy outcomes. KEY WORDS: Listeria monocytogenes“O”antibodies, maternal and cord sera, tube aglutination method, IV