Sağlıklı, ölü veya anomalili doğan bebeklerin kordon serumları ile annelerinin serumlarında, hepatit B kor antikorunun (anti-HBc IgG ve IgM) karşılıklı olarak ELISA yöntemi ile araştırılması
Comparative detection of hepatitis B core antibody (anti-HBc IgG and IgM) with ELISA, in the cord sera of healthy, stillbirth and anomalous newborns and their mothers
- Tez No: 80196
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TEVFİK CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
80 ÖZET Sağlıklı, Ölü veya Anomalili Doğan Bebeklerin Kordon Serumları ile Anneleri nin Serumlarında, Hepatit B Kor Antikorunun (Anti-HBc IgG ve IgM) Karşı lıklı Olarak ELISA Yöntemi ile Araştırılması Bu çalışmada, sağlıklı doğum yapan veya gebelikleri ölü, prematüre, anomalili bebek doğumu ile sonlanan annelerin serumları ile bebeklerinin kordon serumla rında HBV'nun perinatal geçişini araştırmak için, ELISA yöntemi ile anti-HBc ve anti-HBc IgM antikorlarının varlığı incelenmiştir. İncelenen 182 anne serumun 66'smda (% 36.26) anti-HBc pozitif bulunmuştur. Annelerin anti-HBc durumunun aynı şekilde kordon serumlarına da yansıdığı gözlen miştir. İnfeksiyonun aktivite durumu ise anti-HBc IgM ile araştırılmış ve anne serum larından biri (% 0.55) pozitif bulunmuştur. Bu olguda anti-HBc IgG ise negatif olarak tespit edilmiştir. Bebeklerin kordon serumlarında ise anti-HBc IgM seropozitifliği sap tanamamıştır. Ölü, anomalili ve prematüre bebek doğumu yapan 55 annenin 24'ünde (% 43.63) anti-HBc pozitif bulunmuştur. Gebeliği prematüre bebek doğumu ile son lanan 1 annede anti-HBc IgM pozitif tespit edilmiştir. Zamanında sağlıklı bebek do ğumu yapan 127 annenin ise 42'sinde (% 33.07) anti-HBc pozitif olarak bulunmuş, anti-HBc IgM pozitifliği saptanamamıştır. îki grup arasında istatistiksel olarak an lamlı bir fark bulunamamıştır. Hepatit B virüsünün perinatal veya transplasental geçiş oranlarını ve anne- bebek ikilisinde aktif HBV infeksiyonunun varlığını göstermek amacıyla yapılan bu çalışmada, anti-HBc ve anti-HBc IgM'nin değerli bilgiler veren serolojik markırlar olduğu kanaatine varılmıştır. Anahtar Sözcükler : Anti-HBc, anti-HBc IgM, ELISA, HBV, perinatal geçiş.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY Comparative Detection of Hepatitis B Core Antibody (Anti-HBc IgG and IgM) with ELISA, in the Cord Sera of Healthy, Stillbirth and Anomalous Newborns and Their Mothers In this study, to investigate the perinatal transmission of HBV, the presence of anti-HBc and anti-HBc IgM was evaluated by ELISA in the sera of mothers' having healthy births, stillbirths, premature or anomalous infants and their infants' cord sera. Anti-HBc was positive in the 66 of 182 (% 32.26) studied mothers' sera.The anti-HBc state of the mothers' were same in the cord sera.The activity state of infections were detected by anti-HBc IgM and was found to be positive in one mother's serum (% 0.55). Anti-HBc IgG was found to be negative in this case. No anti-HBc IgM seropositivity was detected in infants' cord sera. Anti-HBc was found to be positive in 24 of 55 mothers (% 43.63) having stillbirths, anomalous or premature infants. Anti-HBc IgM was found to be positive in a mother having premature labour. Anti-HBc was positive in 42 of 127 mothers (% 33.07) having healthy term babies. Anti-HBc IgM seropositivity couldn't be found. There were no significant statistical differences between the two groups. In this study, it was concluded that anti-HBc and anti-HBc IgM are informative serological markers in detecting the perinatal and transplacental hapatitis B virus transmission and showing the presence of active HBV infection in mother-infant pairs. Key Words : Anti-HBc, Anti-HBc IgM,ELIS A, HBV, perinatal transmission.