Parkinson hastalığında serum total ve lipide bağlı sialik asit düzeylerinin araştırılması
Determination of serum total and lipid bound sialic acid levels in parkinson's disease
- Tez No: 124459
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu prospektif kontrollü çalışmanın amacı idiyopatik Parkinson hastalarında (PH) serum total (TSA) ve lipide bağlı sialik asit (LSA) düzeylerini araştırmaktır. Sialik asidin bu nörodejeneratif hastalıkta apoptoz derecesini belirleyici biyolojik bir“marker”olma potansiyeli ayrıca sorgulanmıştır. Çalışmaya özgeçmişinde diyabetes mellitus, maliynite, miyokard enfarktüsü ve ileri derecede koroner arter hastalığı olmayan,“Hareket Bozuklukları Birimi”mizce takip edilen idiyopatik PH tanılı toplam 46 hasta (16 erkek, 30 kadın) ve 46 sağlıklı gönüllü (19 erkek, 27 kadın) alındı. PH ve kontrol grubunun serum TSA ve LSA düzeyleri karşılaştırıldı. Daha sonra PH grubunda TSA ve LSA düzeyleri ile yaş, cinsiyet, hastalık süresi, hastalık evresi ve UPDRŞ (“Unified Parkinson Disease Rating Scale”, Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği) puanı gibi değişkenlerin korelasyonu araştırıldı. İstatistiksel analizler GraphPad Prisma V.3 paket programı ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde“bağımsız t testi”,“ki-kare testi”ve“tek yönlü ANOVA”testi kullanıldı. Total ve lipide bağlı sialik asit düzeyleri hasta ve kontrol gruplarında birbirine yakın bulundu. PH grubunda TSA ve LSA düzeylerinin yaş, cinsiyet, hastalık süresi, hastalık evresi ve UPDRS puanıyla korelasyon göstermediği saptandı. Çalışmaya katılan tüm bireyler arasında erkeklerde ortalama serum TSA düzeyinin biraz daha fazla olduğunu gördük ancak istatiksel olarak anlamlı bulmadık. Bu çalışmada Parkinson hastalarında ve normal bireylerde serumda TSA ve LSA düzeylerinin karşılaştırılması istatiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Sonuç olarak, sialik asit nörodejeneratif hastalıklarda apoptoz derecesinin tayininde kullanılabilecek bir“marker”olarak görünmemektedir. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this prospective case-controlled study was to determine the serum total- (TSA) and lipid bound-sialic acid (LSA) levels in patients with idiopathic Parkinson's disease (PD). The potential role of sialic acid as a“biological marker”of apoptotic level in this neurodegenerative disorder was also assessed. 46 patients with idiopathic PD (16 males, 30 females) from outpatient clinic of our“Movement Disorder Unit”and 46 healthy volunteers (19 males, 27 females) without comorbidity such as diabetes mellitus, malignancy, miyocardial infarction and severe coronary artery disease were enrolled into the study. Serum TSA and LSA levels of patient and control groups were compared. In the PD group, the correlation between the levels of serum TSA and LSA and the age, sex, disease duration, stage of the disease and UPDRS score was investigated. Statistical analysis were done using the GraphPad Prisma V.3 packet program. The data was evaluated with“independent t”,“chi-square”and“one-way ANOVA”tests. Serum TSA and LSA levels were found to be nearly the same in PD and control groups. There was no correlation between serum TSA and LSA levels and age, sex, duration of the disease, stage of the disease and UPDRS score of PD group. Mean level of total sialic acid was higher in men (including PD patients and controls) without statistical significance. In conclusion, sialic acid doesn't appear to be a“biological marker”for the determination of level of apoptosis in neurodegenerative diseases. 30