Kronik obstrüktif akciğer hastalığında Beyin Natriüretik Peptid düzeyi ile ekokardiyografik bulguların ilişkisi
The correlation of Brain Natriuretic Peptide level and echocardiographic findings in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 203702
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÇÖPLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç : Çalışmamızda KOAH olgularında BNP ile ekokardiyografik bulguların ilişkisi araştırılmıştır.Hastalar ve Yöntem: Bu prospektif çalışma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında, Aralık 2006-Aralık 2007 tarihleri arasında polikliniğe başvuran KOAH hastaları ile gerçekleşti. GOLD kriterlerine göre değişik KOAH evrelerinde ve 38-80 yaş arası olan 101 hasta (91 erkek %90, 10 kadın %10) çalışmaya alındı. Tüm hastalardan BNP düzey tayini için kan örneği alındı ve ekokardiyografi ve doku Doppler ile sistolik ve diyastolik ventrikül fonksiyonları değerlendirildi.Bulgular: BNP düzeyinin sistolik pulmoner arter basıncı (sPAP), sol atrium çapı (LA), sol ventrikül arka duvar kalınlığı (LVADK), sol ventrikül diyastolik septal kalınlığı (LVDSK) ve mitral A pik ile pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. BNP düzeyi ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF) arasında negatif korelasyon mevcut idi. sPAP ile sağ ventriküler sistolik ve diyastolik çapı arasında pozitif ; FEV1 değeri arasında ise negatif korelasyon bulundu. BNP ile sPAP ve mitral A ilişkisi ağır KOAH (FEV1
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the association between BNP and echocardiographic findings in COPD patients.Patients and Method: We performed a prospective study from december 2006 to december 2007 with COPD patients at Hacettepe University, Department of Chest Diseases, outpatient unit. 101 COPD patients (91 males 90%, 10 females 10%) at different stages according to GOLD criteria and age 40-80 were enrolled to this study. Blood was drawn for BNP level, and transthoracic echocardiography and tissue Doppler was performed for the evaluation of right and left ventricular function.Results: BNP correlated positively with systolic pulmonary artery pressure (sPAP), left atrium diameter (LA), left ventricle posterior wall thickness, left ventricle diastolic septal wall thickness, and mitral inflow peak late diastolic velocity (A); and negatively with left ventricle ejection fraction (LV-EF). sPAP correlated positively with right ventricle systolic and diastolic diameter; and negatively with FEV1. The association of BNP with mitral A peak and sPAP was stronger in severe COPD patients (FEV1