Sinüs ritmindeki romatik mitral darlığı olan olgularda sol atriyal apendiks disfonksiyonu belirteçleri
  1. Tez No: 124507
  2. Yazar: AHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Mitral darlığında S AA boşalmasına karşı direnç artar ve bu S AA ZBH'larında azalma ile ifade edilen SAA disfonksiyonudur. TEE ile belirlenen düşük ZBH trombüs oluşumu ve sistemik embolizme yatkınlık oluşturmaktadır. SAA mekanik disfonksiyonunun ön görmede değişik klinik, elektrokardiyografık ve ekokardiyografık belirteçleri incelemek için sinüs ritminde 23-51 yaşlarında 44 MD olgusunda ve 21-46 yaşlarında 15 sağlıklı olgu çalışmaya alındı. Bu hastalar TÖE'da yüksek SAA akım profili (ZBH> 30cm/sn) veya düşük SAA akım profili (ZBH
Özet (Çeviri)
IV. SUMMARY MS increases the resistance to left atrial appendage (LAA) emptying, resulting in LAA dysfunction, as expressed by a reduction in LAA flow velocities. Low peak emptying velocities (PEVs), determined by TEE, predispose to thrombus formation and systemic embolism. To investigate various clinical and echocardiographic predictors of LAA mechanical dysfunction, the study was performed in 44 MS patients with sinus rhythm, aged 23-51 years, and in 15 healthy control subjects, aged 21-46 years. Patients were classified into two groups based on the presence of high (PEV>30cm/s) or low LAA flow profile (PEV