Akut koroner sendromda sol atriyum boşalma indeksi-sol atriyum fonksiyonları
- Tez No: 124513
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN İLTİMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Akut miyokard infarktüsü sonrası sol atriyal volümlerin prognostik önemi bilinmektedir. Bu çalışma akut anteriyor miyokard infarktüsü (AM İ) geçirip sol ventrikül EF'si korunmuş olan hastaların sol atriyal volüm değişiklikleri ve bu değişikliklerin diyastolik parametrelerle olan ilişkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya akut anteriyor miyokard infarktüsü geçirip, sol ventrikül EF > %50 olan toplam 34 hasta ile aynı yaş ve cinsiyet ile uyumlu toplam 20 kontrol vakası alındı. Standart ekokardiyografık ölçümlere ek olarak atriyal volüm ölçümleri ve doku doppler analizi yapıldı. Bulgular; Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ; LA maksimal volüm (Volmax) (43.6±8.8 ve 38.7±5.3 (p0.05)), ve total boşalma volümünün (TBV) (24.1±4.1 ve 22.1±2.9 (p>0.05)) ise değişmediği gözlendi. AMİ grubunda pasif boşalma volümü ve fraksiyonu düşükken, aktif boşalma volüm ve fraksiyonu ise daha yüksek olarak saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prognostic value of left atrial volume have been known after acute myocard infarction. This study was planned about to evaluate left atrial volume changes and the effect of this volume changes on diastollic parameters in patients with anterior myocard infarction whose ejection fraction are preserved. Consecutive 34 patients with acute anterior Ml were enrolled in this study, their ejection fractions are higher than %50 and 20 normal individuals were enrolled in this study their ages and gender are similar with patient group. Additional to standart echocardiographic evaulation, atrial volum measurements and tissue doppler analysis were done. Findings; LA maximal volume (Volmax) (43.6±8.8 and 38.7±5.3 (p0.05)) and total emptying volume (TBV) (24.1 ± 4.1 and 22.1 ± 2.9 (p>0.05)) are not difference between groups. Passive emptying volume and it's fraction are lower, active emptying volume and it's fraction are higher in Group I versus Group II(pO.OOl). At the same time pulmonary vein systolic and diastolic flows are lower in Group I. There is no difference about PV VTİ between groups (p>0.05).