Adiponektinin koroner arter hastalığı ve bazı risk faktörleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 124528
  2. Yazar: ABDULLAH TAŞLIPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI. ÖZET Koroner arter hastalığı (KAH) etyoloj isinde bir çok risk faktörünün rol aldığı bilinmektedir. Etyolojide rol aldığı kanıtlanmış risk faktörlerini taşımayanlarda KAH gelişmesi, etyolojide başka faktörlerin de rol alabileceğini düşündürmektedir. Adiponektinin (Acrp) antiaterojenik etkisi olduğuna dair bulgular vardır. Koroner arter hastalarında plazma Acrp seviyelerinin düşük olduğu saptanmakla beraber KAH' da klinik önemi tam olarak anlaşılamamıştır. Bu tez çalışmasında KAH ve plazma Acrp düzeyi ile diğer bazı KAH risk faktörleri arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Koroner anjiografisinde %50'den fazla darlık saptanan 30 erkek hasta olgu grubuna, koroner anjiografisinde normal koroner arter anatomisi saptanan 30 erkek birey kontrol grubuna alındı. Hipertansiyon, diabetes mellitus, şişmanlık, organ yetmezliği ve ek hastalığı olanlar, yakın zamanda operasyon geçirenler, kadın cinsiyet ve son bir ay içinde ilaç kullanım öyküsü olanlar çalışma dışında tutuldu. Total kolesterol düzeyleri her iki grupta da normalin üzerinde olmakla birlikte, olgu grubunda daha yüksek bulundu (p0.05). Acrp ve SKB standardize edilmesi durumunda hs-CRP'nin istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklı bulunduğu, fakat hs-CRP ve SKB standardize edildiğinde Acrp'nin istatistiksel olarak anlamlı farklı bulunmadığı görülmüştür. Sonuç olarak KAH'da düşük Acrp düzeyleri bulunmuştur. Acrp'nin SKB ve VKİ ile pozitif korelasyon içinde olduğu ve fakat diğer bilinen biyokimyasal risk faktörlerinden bağımsız olarak KAH ile ilişkisi olabileceği sonucuna varılmıştır. 48
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Coronary artery disease (CAD) is known to have many etiologic risk factors. Patients who have not these etiologic risk factors can develop CAD and this directs investigators to find additional risk factors. There is many findings that Adiponectin (Acrp) has anti-atherogenic effects. The patients with CAD has low plasma Acrp levels but the clinical importance of Acrp on CAD is not well understood. In this study, we aimed to investigate the relation between plasma Acrp levels and CAD and other risk factors of CAD. The study is comprised of two groups. Thirty male patients who had 50 %or more obstruction at the coronary angiography were included to the first group. The control group was comprised of 30 males who had normal coronary anatomy on the angiography. Females and patients with hypertension, diabetes mellitus, obesity, organ failure and additional diseases, history of a recent operation and drug useage were excluded. Total cholesterol levels were high than normal ranges in both groups but the first group had significantly higher levels than the control group (p0.05). When Acrp and SBP were standardized, hs- CRP was found to be statistically different, but when hs-CRP and SBP were standardized plasma Acrp levels were not found to be statistically different. As a conclusion, plasma Acrp levels were found low in CAD. Plasma Acrp levels has positive correlation with SBP and BMI but could be an independent risk factor of CAD. 49