Yabancı dil sözlü sınavlarının geçerliği ve güvenirliği
  1. Tez No: 12452
  2. Yazar: SÜHEYLA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırma, İngilizce dersi sözlü sınavlarının güvenirlik ve geçerliğinin nasıl olduğu, puanlama cetveli kullanmanın güvenirlik ve geçerliğe etkisinin olup olmadı ğı ile sözlü sınav sonuçlarını etkileyen bazı faktörlerin neler olabileceğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın güvenirlik ve geçerlikle ilgili kısmı înönü Lisesi' nin orta kısım birinci sınıf öğrencileri arasında random olarak seçilen 20 öğrenci üzerinde yürütülmüş; söz lü sınavları etkileyen bazı faktörlerle ilgili kısmında ise çeşitli okullardan random olarak seçilen 45 öğretmenden ya rarlanılmıştır. Veri toplama sırasında, araştırmaya katılan öğren cilere, 3 öğretmen tarafından, hazırlanan puanlama cetveli kullanılarak ve kullanılmadan sözlü sınav puanı verilmiş; bu pu anlar güvenirlik ve geçerlik yönlerinden. karşılaştır-.lmış- tır. Geçerlik yönünden karşılaştırmalarda, sözlü sınav ko nusunu yoklayan bir çoktan seçmeli test, yine bu konuyu yok layan bir yazılı sınav puanları ve öğretmen kanaat notları ölçüt olarak kullanılmıştır. Ayrıca, sözlü sınav puanları nı etkileyebilecek bazı faktörlerin çalışılmasında da hazır lanan bir ankete araştırmaya katılan öğretmenlerin verdik leri cevaplardan yararlanılmıştır. Verilen işlenmesinde f aritmetik ortalama, standart kay ma, pearson mometler çarpımı korelasyon katsayısı ve t tes tine başvurulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özet lenebilir: Bir öğrenci grubuna sorulan aynı sözlü cetveli so rularına, a) farklı öğretmenlerin puanlama cetveli kullan madan, b) farklı öğretmenlerin puanlama cetveli kullanarak ve c) üç öğretmenin puanlama cetveli, kullanmadan ve kulla narak verdikleri puanlararası ilişkiler bulunmuştur. Hesap lanan korelasyon katsayıları arasındaki farkların hiçbiri anlamlı çıkmamıştır.II Bir öğrenci grubuna uygulanan sözlü sınavdan elde edilen puanlarla, a) bu sınavda yoklanan davranışları içe ren' çoktan seçmeli test puanları, b) kompozisyon tipi sınav puanları ve c) kanaat notları arasındaki korelasyon katsayı ları puanlama cetveli kullanılarak ve kullanılmadan verilen, sözlü sınav puanları arasındaki farkların hiç biri anlamlı çıkmamıştır. öğretmenlere uygulanan anket sonuçlarından, ögret- menlerin çoğunun sözlü sınav sırasında öğrencilerin çeşitli davranışlarından ve çevre koşullarından etkilendikleri an laşılmıştır. öğretmenlerin genellikle; öğrenci görünüşünün temiz ve düzenli olması, öğrencinin ders öğretmenine karşı saygı lı tutumu, öğrencinin ders öğretmenine karşı sempatik tavır ları, diğer öğretmenlerin öğrenci hakkında olumlu düşüncele rinin olması, öğrencinin önceki yıllarda İngilizce dersinden başarılı olması ? öğrencinin yazılıda başarılı olması, öğren cinin iyi bir ödev vermesi, öğrencinin ders dışında başarılı olması, öğrencinin iyi bir ödev vermesi, öğrencinin ders dı şında yabancı dil ile uğraşıyor olması, öğrencinin sözlü sınav sırasında kendine güvenli ve rahat bir davranış gös termesi, öğretmenin sınıfa karşı olumlu düşüncelerinin ol ması ve sınıfta rahatça ders yapması, öğretmenin günlük ya şantısının huzurlu olması ve öğrencinin başka bir alanda çok yetenekli olması durumlarından etkilendikleri sonucuna varıl mıştır. öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun; sözlü sınav dan önce sınav planı yaparak, sınavın amacını, yoklamak is tedikleri davranışları ve soracağı soruları önceden belirleme, her öğrenciye belli konuyla ilgili eşit güçlük te soru sormaya özen gösterme, alınacak cevaplardan herbir ayrıntıya kaç puan vereceğini önceden belirleme ve tüm öğ renciler için sınav süresini eşit tutabilme konularına dik kat etmedikleri, yani sınav öncesi ön hazırlık yapmadıkları anlaşılmıştır. Araştırmada ayrıca bulgu ve yorumlara dayalı bazı öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purposes of this research are to learn how the reliability and the validity of the oral examinations are, to what extend the rating-scale effects the reliability and validity of oral examinations and to determine the factors which are affecting the teacher scores during the oral examinations. The reliability and validity part of the research was studied on 20 first class students attending the secondary part of inönü High School. In the other' part concerning the factors, that effect the oral examinations result, 45 foreign language teachers, choosen by randomly, were asked to answer the questions given questionnaire, During the data collection process, the oral examination marks were given to the students, that joined the research, first with a rating scale prepared before, then without a rating-scale by the three teachers. These marks were compared in the direction of their validities and reliabilities. In comparing the validities, a classical exam, a multiple choice test and term marks including the same questions with oral exam questions, were used as criterian measures. In addition, for examining if there are some factors that can effect the oral exam marks, prepared guestionnarie were used. In working with the informations, arithmetical mean, standard deviation, Pearson production-moment correlation and the t-test were used. The conclusions can be summarized as follows: The same questions were asked to the students and the relation between a) the marks given with the rating-scale, b) the marks given without the rating-scale and c) the teachers' marks with and without the rating-scale were found None of the differences between the correlations were found meaningful. The correlations between the same oral exam marks of the students and a) the marks of the multiple-choice test,. b) classical exam marks and c) term marks including sameIV attitudes that were tested in oral exam were found. None of the differences were found meaningful. From the questionnaire result it's understood that, most of the teachers were effected from the students ' various behaviours and environmental factors during the. oral exams. It can be said that the teachers are being effected from the conditions like the student's clean and tidy appearance, student's respectful manners to the teacher, other teachers' positive ideas about the student, student's success from English lesson during the last year, being successful from the written exam, doing a good homework, being interested in foreign language outside the class, student's confidency and comfortable manners during the oral exam, teacher's positive thoughts to the class and teaching easly in the class, teacher's comfort in his own daily life and the student's ability in another subject. It can be also said that, during the oral exams, most of the teachers aren't careful about these matters; making an oral exam plan before the exam, establishing the purpose of the exam and attitudes that will be examined, preparing the questions that will be asked, being careful about asking questions in the same difficulty level to each student, making clear what mark will be given for each details of the given answers and giving same period of time to each student during their oral exam. As a result, it's realised that most of the teachers don't make any preparations before the oral exam. In addition, some remarks were made in the research report.