Öğrenen organizasyonlar ve Beksa Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A.Ş. örneği
Learning organizations and the application in Beksa Steel Cord Manufacturing and Trading Inc
  1. Tez No: 124557
  2. Yazar: FİLİZ KARABABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÖĞRENEN ORGANİZASYONLAR VE BEKSA ÇELİK KORD SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ÖRNEĞİ Filiz KARABABA İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat-2003 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Nurhan SAKAR Sürekli gelişen ve değişen toplumlarda bilgiye ulaşmak ve ulaşılan bilgiyi kullanmak önemlidir. Ulaşılan bilginin kullanılması organizasyonun diğer organizasyonlarla rekabet etmesini ve değişen koşullara adapte olmasını sağlamaktadır. Yönetim anlayışlarında meydana gelen değişikliklerle organizasyonlarda birimler arasında iletişim sağlanmakta, sınırlı ast-üst ilişkileri kaldırılmakta, öğrenme faaliyetlerine önem verilmektedir. Böylece çalışanların bireysel gelişimleri sağlanmaktadır. Öğrenen organizasyonlarda bireysel yönden gelişen çalışanların biraraya gelmesiyle takım halinde öğrenme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetlerle çalışanlar organizasyonda karşılaşılan sorunlara birlikte çözüm üretmektedirler. Organizasyonun belirli bir zaman diliminden sonra nerede olmak istediğini belirlemesi önemli bir çalışmadır. Bu nedenle öğrenen organizasyonlarda öncelikle vizyon belirleme çalışmalarına yer verilmektedir. Ardından organizasyonun içinde bulunduğu çevreye ve müşterilerine kendini tanıtması ve yapacağı işleri belirtmesi için misyonunu oluşturması gerekmektedir. Vizyon ve misyon belirleme çalışmalarının ardından, bu vizyon ve misyona organizasyonu ulaştıracak çalışmalar planlanmaktadır. Yapılan çalışmalarla organizasyonun ürün kalitesini ve pazar payını arttırmak, maliyetleri azaltmak, müşterilerin istek ve beklentilerini karşılamak amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Beksa Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de“öğrenen organizasyon”olma yolunda yapılan çalışmaları, bu çalışmaların nasıl yürütüldüğünü ve uygulamada karşılaşılan güçlükleri ortaya çıkartmaktır. Belirtilen amaca yönelik olarak Beksa Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yapılan çalışmalar incelenmiştir. Beksa Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de“öğrenen organizasyon”olma çalışmalarını başlatabilmek için öncelikle çalışanlara eğitimlerIll verilmiştir. Verilen eğitimlere dayalı olarak çalışanlar organizasyonun karşılaştığı sorunlara çözüm bulmak için takım halinde öğrenme faaliyetlerini gerçekleştirmişlerdir. Üst yönetim tarafından belirlenen vizyon çalışanlara benimsetilmiştir. Ardından organizasyonun, bu vizyona ulaşmasını sağlayacak misyonu belirlenmiştir. Bu çalışmalar yapılırken Beksa Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A.Ş. bir bütün olarak algılanmıştır. Bu nedenle Beksa Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A.Ş. kendini“öğrenen organizasyon”olarak nitelendirmektedir. Elde edilen bilgiler ışığında denilebilir ki; Beksa Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin yaptığı çalışmalar diğer organizasyonlara örnek olmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In continously developing and changing societies, reaching and using it is important using information makes an organization to compete with other organizations and adaptate to changing conditions. With the changes that occured in the management understanding, communication among the units of organizations is established and importance to learning activities is given. Thus, individual improvement of employers is strengthened. By gathering individually learning employers learning activities as a team is realized in learning organizations with these activities, employers together produce solutions to the problems that are faced in the organization. Determining where to be after a certain period of time by an organization is an important work therefore, determining vision activities is implemented first of all in learning organizations. Then, an organization should establish its mission to introduce itself to its environment and customers and make known the works that it will do. After the activities of determining vision and mission, the of conveying this vision and mission to the organization should be planned. It is aimed to increase quality and the market share of the product, decrease cost, meet the demands and exeptations of customers of an organization by these studies. The goal of this research is to discover the activities of Beksa Steel Cord Manufacturing and Trading Inc. in order to be“learning organization”, how these activities are implemented and the problems that are faced in the practice. For this purpose, the operations of Beksa Steel Cord Manufacturing and Trading Inc. are examined. In order to start the operations of becoming a“learning TC YUXSEXOtarrtM KÜ9ULB wmllmfttmoH tmuaaZorganization”, employers are educated firs of all. Based on the education, employers implemented learning activities as a team to find solutions to the problems that the organization has faced. The vision, which is determined by the top management, is adapted to the employers. Then, the mission, which will let the organization to reach this vision, is determined. While these studies are conducted, Beksa Steel Cord Manufacturing and Trading Inc. is perceived as a whole. Educated employers have done their best for the development of Beksa Steel Cord Manufacturing and Trading Inc. Therefore, Beksa Steel Cord Manufacturing and Trading Inc. describe itself as a“Learning Organization”. In the light of the information that is found, it can be said that Beksa Steel Cord Manufacturing and Trading Inc. with it's operations should be an example to other organizations.