Türk resim sanatında toplumsal gerçekçi eğilimler
The Social realistic trends in Turkish painting art
- Tez No: 124565
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZELİHA AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK RESİM SANATINDA TOPLUMSAL GERÇEKÇİ EĞİLİMLER Fatma DOĞAN Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart, 2003 Danışman: Yrd.Doç. Zeliha AKÇAOĞLU Yeniler Grubu'nun 1940 yılında toplumsallık iddiasıyla başlayan sanat anlayışı toplumsal gerçekçi eğilime öncülük etmiştir. Günümüze kadar figüratif yenilenmelerle devam eden bu eğilim; sosyal, kültürel ve ekonomik olayları çarpıcı bir gerçekçilikle yansıtmıştır. Güncel olayları yansıtırken dünyada egemen olan sanat olaylarından etkiler alan sanatçılar konularım döneme damgasını vuran olaylardan seçmişlerdir diyebiliriz. Sanayileşme ve köyden kente göç, özgürlük arayışları ve öğrenci olayları başlıca konulan arasındadır. Günümüze kadar yeni figürasyon, yeni dışavurumculuk, eleştiri içeren anlatımcı resimlerle ve teknolojinin getirdiği imkanlarla bireysel ve grup etkinlikleriyle toplumun aynası olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE SOCIAL REALISTIC TRENDS IN TURKISH PAINTING ART Fatma DO?AN Painting Main Branch Of Art Anadolu University Social Sciences Institute, March, 2003 Supervisor: Yard.Doç.Zeliha AKÇAO?LU The art comprehension of the Yeniler Grubu, which began in 1940 with an assertion of sociality, paved the way for the social realistic trend. This trend reflected social, cultural and economic events with an influential realism and continued until today with figurative renewing. The artists, who picked their themes as the most important themes of those periods, were effected by the dominant art events of the world while reflecting current events. The main themes of them were industrialisation, migration from rural area to urban area, searching for freedom and the student incidents. Until today the new figuration, new expressionism has been the mirror of the society with descriptive paintings involving criticism, the new means of tecnology, and with personal and group activities. Jisfi^^1^'