Performans değerleme ve Türk hava taşımacılığı işletmelerinde uygulanması
Performance appraisals and application on Turkish air transportation companies
- Tez No: 124566
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU PERFORMANS DEĞERLEME VE TÜRK HAVA TAŞIMACILIĞI İŞLETMELERİNDE UYGULAMASI Hasan TİFTİK Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Deniz TAŞÇI İşletmelerde çalışanlar, kendilerinden ne beklendiğini, yaptıkları işlere ne derece güvenildiğini ve bu faaliyetlerinde performanslarının nasıl olması gerektiğini bilmek istemektedir.Çalışanlar, bu bilgiler ışığında, gelecekte yaptıkları işler ile daha iyi statülere ulaşmayı umut etmektedir. Bu oluşum insan kaynakları yönetimi şablonuna, performans değerlendirme sistemini kazandırmıştır.Çalışanlar işe yeni başladıklarında ve çalışma alanları belirlendiğinde, yöneticiler, işletmenin kendilerinden ne beklediği hakkında bilgi vermelidir. Yöneticiler bilgilendirme faaliyetlerine, çalışanlardan ne bekledikleri ve işletmedeki performans standartları hakkında bilgi vererek başlamalıdır. Günümüzde hava taşımacılığı sektörü ekonomik çevre içerisinde, en rekabetçi sektörlerden birisidir. Sektörün yapısı hızla değişmekte ve bu yapı içerisinde yer alan hava taşımacılığı işletmeleri, ancak başarılı personel ile başarıya ulaşabilecektir. Bu sebepten dolayı; işletmeler, yeni insan kaynakları düzenlemeleri ve faaliyetleri arzu edilen bir çalışma ortamı yaratmayı hedeflemek zorundadır. Bu yüzden işletmeler daha iyi sonuçlar elde etmek için, yeni yöntemler ve performans standartları getirmeye devam etmelidirler Çalışmanın son bölümünde ise, Türk Hava Yolları A.O. Eğitim Başkanlığı ve Çelebi Hava Servisi A.Ş.'nin performans değerlendirme uygulamaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PERFORMANCE APPRAISALS AND APPLICATION ON TURKISH AIR TRANPORTATİON COMPANIES Hasan TİFTİK Civil Aviation Administration Program Anadolu University Social Sciences Institute, March 2003 Advisor: Assistan Proffesor. Dr. Deniz TAŞÇI Employees want to know what they are supposed to do, what's expected of them, what the standarts of performance are, how they arc doing. They want advice for doing even better the next time arround. This is where performance appraisals in human resource management enter the picture. During the recruiting and selection activities, individuals get information on what job they are supposed to do. They may even begin to get information on what's expected of them and what the standarts of performance arc. However, in some companies the newly recruited and selected applicants -and, in some cases, even the current employees- may not know exactly what's expected of them Today, airline business is one of the most competitive industries within the economic environment. The structure of air transportation industry is changing rapidly and in this structure air transportation companies have been successful only with their successful employees. For this reason, companies have to be goal new human resources polilicics and activities arc directed toward creating the. desired work climate. So companies introduced (and continous) performance standarts and linked incentives to the desired results. In the final part of the study, performance appraisals application in Turkish Airlines Training Center and Çelebi Handling Co.dcscribed.