Türkiye'de işçilerin sendikal özgürlüklerinin güvencesi
The Protection of union freedom of workers in Turkey
  1. Tez No: 124572
  2. Yazar: ÖZGÜR OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE İŞÇİLERİN SENDİKAL ÖZGÜRLÜKLERİNİN GÜVENCESİ Özgür OĞUZ Özel Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2003 Danışman: Prof. Dr. Nüvit GEREK Sendikal özgürlüklerin güvencesi konusu, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de son derece önemlidir. Çünkü yeterli güvenceler sağlanmadan, özgürlüklerden söz etmenin fazla bir anlamı olmamakta, bu özgürlükler kullanılmamaktadır. Bu konu, ülkemiz açısından son yasal düzenlemelerle birlikte daha çok önem kazanmıştır. Türkiye'de işçilerin sendikal özgürlüklerinin güvencesi başlığını taşıyan bu tezde, çalışma hayatında önemli değişikler getiren ve çalışma mevzuatını büyük ölçüde değiştiren yasal düzenlemeler konusu irdelenecektir. Takdir edileceği gibi işçilerin bireysel olarak işverenlere karşı haklarını korumaları bir hayli zordur. Bu nedenle çalışma yaşamının ağır koşulları altında ezilen işçiler yönünden güçlerini bir araya getirme ve sendikalar kurma ihtiyacı doğmuştur. Çalışma hayatında işçilerin sorunlarla karşılaştığı konulardan biri de işçilerin işlerini kaybetme korkusudur. Her gün işe giderken acaba işime ne zaman son verecekler kaygısı ile işe gitme psikolojisi hem işçiler hem de işyerinde yürütülen faaliyetler açısından son derece zararlıdır. İşçilerin işlerine son verilme nedenlerinin başında, sendikaya üyelik ve sendikal faaliyetlerde bulunma gelmektedir. Bu sonuca iş mahkemelerinde görülen davaların neticelerinden ulaşmak mümkündür. İş güvencesi konusu, çalışma hayatını meşgul etmeye devam etmektedir. Sosyal taraflar, iş güvencesi konusunu kendi menfaatlerine göre değerlendirdikleri için bu konuda ortak bir anlayış geliştirememişlerdir. İş güvencesi konusunu işçinin işine mutlak anlamda son verdirilemeyeceği şeklinde anlamamak gerekir. Kısa bir tanımla, iş güvencesi, işçinin işveren tarafından yapılacak fesihlere karşı korunması ve iş ilişkisine süreklilik kazandırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE PROTECTION OF UNION FREEDOM OF WORKER'S IN TURKEY Özgür O?UZ The Private Law Science Andolu University Social Sciences Institute, July 2003 Advisor: Prof. Dr. Nüvit GEREK The concept of protection of union freedom has become more important with the latest legal regulations in Turkey as well as the other countries in the world. Because, without supplying efficient guarantee, it is meaningless to talk about union freedom. In this thesis, there will be given some information about the legal regulations that bring some variations in the work life which change the work act on a large scale. As it is estimated, it is rather difficult for workers to protect their rights individually towards the employer. For this reason, it has become necessary for workers who has been to bring their forces together and to establish their unions. In work life, the one of the problems of the workers is fear of loosing their jobs. The psychology of the workers going to work with the anxiety of loosing their jobs, is harmful both for the workers and the activities carried out at business. The main reason of workers loosing their jobs terminated is the membership of union and join of union's activities. It is possible to reach this conclusion from the results of the cases in labour courts. The concept of protection of work is continuing to keep busy in work life. Social parts could not develop mentality because of interpreting this subject to themselves. We could not understand protection of work that it is too impossible to terminate emloyee. Briefly, the protection of work is to protect the termination of worker against the emloyer and continue work relations.