Teknolojik değişimin çalışanlar üzerindeki etkisi
Effects ont he workers of the technological change
  1. Tez No: 124586
  2. Yazar: SEMA BÜYÜKŞENGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TEKNOLOJİK DEĞİŞİMİN ÇALIŞANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Sema BÜYÜKŞENGÜR işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2003 Danışman: Prof.Dr. Ramazan GEYLAN Günümüzün hızla değişen koşulları karşısında, işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve gelişebilmeleri için teknolojik değişim ve gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekmektedir. Teknolojik değişim uygulandığı işletmelerde çalışanlar açısından farklı anlamlar ifade etmektedir. Çalışanlar açısından teknolojik değişim, eğitim yolu ile yeni bilgiler edinme, mesleki ilerleme, kendini yenileme anlamına geldiği gibi, iş değiştirme, yetersizleşme, yabancılaşma, işsiz kalma gibi anlamlara da gelebilmektedir. Bu tez çalışmasında teknoloji ve insan kavramları birlikte ele alınarak, teknolojik değişimin çalışanlar üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümde, teknoloji kavramı ve geçmişten günümüze teknolojinin geçirdiği değişim anlatılmıştır. İkinci bölümde, işletmelerde uygulanan teknolojik değişim karşısında çalışanların gösterdiği direnç, nedenleri ve önleme yöntemleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, işletmelerdeki insan faktörünün önemi ele alınarak, teknolojik değişimin çalışanlar üzerindeki etkileri anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, ilk üç bölümde anlatılanlardan yola çıkarak, Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş., Tanatar Kalıp ve Ataklı San. ve Tic. Ltd. Şti. İşletmelerinde yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir. Yapılan anket çalışması ile işletmede uygulanan teknolojik değişim ve etkileri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT On these days against to speedly changinig conditions, the companies have to follow technological change and developments to continue their activities and to grow up. Technological change in companys where had been applicated according to the workers different senses has been explained. According to the workers technological change, obtaining new informations by means of education, progressing professional and renewing oneself has been explained. However, changing job, insufficiency, alienation, losing job has been meant. In this thesis, dealing with concepts of technology and human together, effects on the workers of the technological change have been given. On the first part of the studying, concept of technology and change that had been passed from past to our time. On the second part, the opposing of the workers against the technological change, reasons and preventing methods have been given. On the third part, dealing with importance of human factor, effects on the workers of the technological change have been given. On the last part of the studying, beginning from the things told on the first three parts, a research had been done in the Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş., Tanatar Kalıp ve Ataklı San. ve Tic. Ltd. Şti. have been given. This with enquiry, technological change and effects that had been done in company was studied and the result taken from the inquiry was appraised.